En sevdiğiniz masal?

En sevdiğiniz masal hangisi? Çocukluktan kalma yada yeni öğrendiğiniz olabilir hiç farketmez.Beni uğraştırma bak filanca masal kitabı güzel al oku efendi efendi derseniz o da olur.

ben hansel ile gretel'i en çok severim.

  • sen git ben geliyorum  (01.02.11 23:57:11)
kırmızı başlıklı kız

  • Aslan Yürekli  (01.02.11 23:58:08)
babaannem hala anlatir, engul mengul $engul

  • her yerde is goren  (02.02.11 00:00:26)
(bkz: momo)
Masal kitabi degil aslinda, cocuk kitabi diye geciyor ama bana kalirsa cocuk kitabi bile degil, gayet "yetiskinler icin masal" tadinda okunabilir :)

  • svart  (02.02.11 00:02:34)
evet tam olarak ''yetişkinler için masal'' aradığım şey . momo'yu listeme ekledim :)
@ her yerde is goren - hiç tanıdık gelmedi ya aradım ama bulamadım bişey

  • skinnerbox  (02.02.11 00:10:24)
3 tane kuzu ve bi tane anne koyunun abuk subuk hikayesi iste.. cocuk masali nolcak..

  • her yerde is goren  (02.02.11 00:20:16)
masal değil ama ömer seyfettin'in üç nasihat'ine bayılırdım ben. hala da aklımdadır:)

  • jangara  (02.02.11 00:23:57)
  • shi aila  (02.02.11 00:43:21)
hansel ve gratel +1
kibritci kız( cok uzuluyorum lan o kıza)

  • all girls dream  (02.02.11 00:49:16)
kibritci kız +1
şu anda bile etkiler yani :)

  • dieselsingle2  (02.02.11 01:34:31)
mavi sakal.

super alt metni var.

(bkz: hatunların efendi adam yerine piç tercihi)
(bkz: insanın başına ya meraktan ya yaraktan gelirmiş) (ne gelirmis? bu kisim eksik ama sozluk boyle uygun gormus)
  • leci  (02.02.11 01:35:48)
masal deyince ilk aklıma gelen beni en çok etkilemiş olan ve hala denk geldiğimde gözlerimi dolduran kibritçi kız olurdu herhalde :) en sevdiğim diyemem, en sevdiğim yok :)

  • i ve been mistreated  (02.02.11 01:40:11)
keloğlan ve ali cengiz oyunu. ali cengizle keloglanin karsilikli atisma sahneleri vardi bir, biri dari tanesi olup yere dokulurken oburu tavuk olup gidaklardi, darilar birden tilkiye donusurdu sonra vs vs...

uc kardes'le ilgili cesit cesit versiyonu olan bir masal var. bir versiyonu bizzat (--spoiler!--) harry potter'da da geciyor. uc kardesten iki abinin mal olmasi, kucuk olanin uyaniklik yapip pacasini sudan kurtarmasi uzerine. genelde babalari olunce yola cikarlar, karsilarina turlu turlu insanlar/mekanlar cikar.

beyaz atli prensi bekleyen prenseslerin masallari: kulkedisi, rapunzel, pamuk prenses...

alaaddin'in sihirli lambasi. bende bayağı uzun bir versiyonu vardı küçükken. 1001 gece masal anlatan kraliçe, yılanın derilerini kat kat soyunarak değişmesi... güzeldi.

karlar kraliçesi vardı o da güzeldi.

çirkin ördek yavrusu (klasik hikaye)

  • leci  (02.02.11 01:47:11)
çizmeli kedi. en süper karizmatik zeki kedi.

masal sayılır mı emin değilim, güliver devler cüceler...

deniz kızı vardı. her adımda ayağının altı kılıç üstünde yürüyormuş gibi acırdı. ne için, alt tarafı kıçı kırık bir yakışıklı prensle evlenebilmek için. sonunda da köpük oluyordu zaten. çok acıklı...

ali baba ve kırk haramiler. zengin ve acımasız kardeşin mağaranın kapısındaki kellesiyle hazin sonu...
  • leci  (02.02.11 01:51:48)
masal demek ayıp mıdır bunlara bilmem ama: küçük kara balık, bir şeftali bin şeftali ve küçük prens.

  • vercingetorix  (02.02.11 01:59:28)
  • sui  (02.02.11 14:41:15)
  • white35  (02.10.14 08:11:12)
Andersen'inkiler. Kibritçi Kız en sevdiğim; Çirkin Ördek Yavrusu, Küçük Denizkızı da olur.

Bir de Bir Şeftali Bin Şeftali.
  • aychovsky  (02.10.14 08:25:14 ~ 08:25:52)
yetişkinlere masallar tadında Oscar Wilde'ın seçme hikayeleri var. özellikle "İnfantanın doğum günü"nü ayrı severim.

  • boyalı kuş  (02.10.14 09:06:50)