Mac'te kesme isaretinden sonra gelen harflerin degismesi

Yeni bir Mac kullanicisi olarak cektigim sikintilarin coguna Google abimiz derman oldu ama bunu aratamadim.

Yazi yazarken kesme isareti ( ' ) yazip ardindan (e) gibi bir harf yazdigimda ( 'e ) cikacagina ( é ) cikiyor. Kesme isaretinden sonra bosluk tusuna basarsam bu degisim engelleniyor ama otomatik degisimin tamamen nasil kapatildigini ogrenmek istiyorum. Var mi bilen

edit1: US PC klavye dizilimi kullaniyorum. Kesme isareti olarak normalde "L" harfinin iki sagindaki tusu kullaniyorum. Ama "1"in solundaki tustaki kesme benzeri isaret de ayni sonucu cikariyor.
edit2: Safari, Chrome, Word, Excel ve Outlook'ta basima geldi. Simdi deniyorum ve yine oluyor. Kesin bir yerde ayari vardir ama tecrube etmis olmak lazim herhalde.
@bipolar: Language and Text ayarlarinda bende Ingilizce ve Turkce dahil bircok dil tanimli. Sende de boyle mi? Bir aklima gelen bu var, ama daha o diger dilleri kaldirmayi denemedim.
edit3: @helenart: ben de zaten o tusu kullaniyorum. sorun cikariyor.
@bipolar: baktim oraya, sendekinden farkli bir sey yok. :(
@bryan: sende sorun var demiyorum zaten, sorun benim cihazda ;)
edit4: kendi cevaplarimi silip duyuru metnine yukarida gordugunuz gibi girdim. dekila olmeka olayi cozdu.

o kesme değil. accent. başka bi yerdedir kesme... iyi bak. tirnak isaretinin altinda.

  • kediebesi  (01.02.11 08:54:54 ~ 08:55:22)
'e è

yo normal oluyor ıste.
  • bryan fury  (01.02.11 09:00:19)
muhtemelen kesme tusu 2 rakamının üzerindeki tustan shift tusu yardimi ile cikmali (tr q klavye). siz muhtemelen aksanli harfler icin olani kullaniyorsunuz alt+ş (é) ve alt+, (è) ile bunlarin cikiyor olmasi gerekli.

shift+2 yapinca ('e) boyle olmali. eger tr q kullanmiyorsaniz. klavye dizilimi soyleyin bir de oyle bakalim.
  • helenart  (01.02.11 09:18:12)
ayni klavye dizilimini ben de kullaniyorum ama hic oyle bir sorunum olmadi.
kullandiginiz programdan kaynaklaniyor olma ihtimali var mi? yoksa text edit dahil butun programlarda ayni sey mi oluyor?

  • bipolar  (01.02.11 10:47:41)
bu arada system prefenrences tan language and text te olabilir sorunuzun cevabi. bende oyle bir problem olmadigi icin emin degilim ama text sekmesinde bu kendinden donusturmeyi kaldirma secenekleri var.

  • bipolar  (01.02.11 10:55:46)
shift ile beraber L nin 2 sagindaki tusa basarsaniz. normal kesme olarak gorev yapmasi lazim.

  • helenart  (01.02.11 10:58:48)
language kismi bende de ayni.
input sources i turkce ve ingilizce yaparsan ise yarayabilir bende o ikisi var.
ben normalde amerikan klavye kullanip, resmi birsey yazarken turkce klavyeyi aciyorum. hic oyle bir problemim olmadi.
  • bipolar  (01.02.11 11:00:11)
suraya baktin mi tinypic.com

  • bipolar  (01.02.11 11:06:25)
Ya Artı servisi arayıp öğrenebilrsiniz ya da turkmac.com dan öğrenebilirsiniz.

  • skywalkeremre  (01.02.11 12:58:41)
shift ile beraber o tusa basmalisin. tusa tek basina problem cikariyor. klavye dilini degistirip denedim. hem olmayani hem olani gordum. shift ile ayni anda o tusu basmani oneririm.

  • helenart  (01.02.11 13:56:18)
system prefs > language&text > input sources

buradan u.s. international pc'yi seçmişsin ya da o seçiliymiş.
u.s.'ye çevir düzelir. (düz u.s. başka bir şey yazmayan)
  • dekila olmeka  (01.02.11 15:03:35)