Bilgisayar Parçası

Selam dostlar sabahın ilk saatlerinde.

Şimdi yaklaşık 7-8 yıldır kullandığım bir bilgisayarım var. Yeni bir bilgisayar topladım kendime ve bugün gidip almayı düşünüyorum ancak kafamda soru işaretleri var. 7-8 yılda teknoloji çok ilerlemiş ne nedir ne ne değildir ben anlamıyorum. AMD mi Intel mi soru işaretini biraz olsun kırdım AMD almayı düşünüyorum. Çünkü hem oyun için daha iyi hem de intele göre fiyatları daha uygun.

Gelelim soruna,

Almak istediğim işlemci bu
AMD
Phenom II X6 1090T Black Edition 3.2GHz / 3.6GHz Turbo Core 9MB Cache

Dün bir arkadaşa sordum ki bu arkadaşın en büyük hobisi bilgisayar toplamak (var böyle insanlar), ve bana dedi ki abi x6 alma " tembel çekirdek", x4 al çünkü x4'ün performansı x6 ya göre daha iyi dedi. Ben bunun mantığını kavrayamadım açıkçası.

2. sorun da şu ki yine bu arkadaş dedi ki 6gb ram alma işine yaramaz 4 gb ram al desteklemez türevinden bişeyler ben bunu da anlamadım. Yardımcı olursanız sevinirim.

Teşekkürler şimdiden.

yazdığınız işlemci overclock için uygun bir işlemci. ilerleyen dönemde cpu soğutma sisteminizi (en azından fanı) değiştirerek işlemciyi gayet performanslı olarak kullanabilirsiniz.

ayrıca 6gb ram neden işinize yaramasın? yarar. ancak arkadaşınızın burada demek istediği ama size açıklamadığı 2x2gb yada 4x4gb gibi ram dual kitlerin (ana kartınız destekliyorsa) diğer ramlere göre daha fazla performans sağlamasıdır. 2x3gb ram kitleri de mevcut isterseniz ürün seçimini bu yönde yapabilirsiniz.

not: siz edit yapınca bende yapma gereksinimi duydum
anakartınızın modelini yazarak özelliklerine bakın bakalım en fazla ne kadar ram destekliyor. arkadaş ağzıyla olmaz bu işler.
  • angelofdeath  (29.01.11 08:57:08 ~ 09:01:44)
Teşekkürler alacağım ram söylediğiniz gibi CORSAIR 6 GB (3*2GB) KIT XMS DDR3 1600MHz CL9 Ram bu şekilde. Vatandan bakıyorum ben anakarta uyduğunu nasıl anlayabilirim 2x3 şeklinde ramleri?

Stokta kalmamış ancak alacağım anakart buydu:

GIGABYTE
GA-880GM-UD2H AM3 AMD 880G/SB710 DDR3 1800MHz (O.C.) VGA&HDMI Anakart

Bir de anakarttaki Mhz bilgisayarın hızını çok etkiler mi?

Edit: Şimdi baktım MB Ram Slot sayısı 4 yazıyor.
  • osurmaya mi geldik  (29.01.11 09:04:29 ~ 09:15:00)
seçtiğiniz anakart dual channel ramleri destekliyor. ama kişisel önerim o kadar para verirken üstüne biraz daha ekleyip usb 3.0 destekleyen bir kart almanız. önümüzdeki 1-2 yıl içinde veri transfer protokolü bu yöne doğru kaymaya başlayacak ve bir önceki bilgisayarınızı 8 yıl kullandığınıza göre bunu da en az 5 yıl kullanacak gibisiniz. biraz daha ileri dönük olsun =)

mhz konusu evet biraz etkiler ama 1600 ile 1800 arasında ki performans farkı çok küçüktür. siz aldığınız donanımı kaldırabilecek bir psu seçmeye özen gösterin yeter.

hayırlı olsun şimdiden
  • angelofdeath  (29.01.11 09:15:18)
Anakarttaki mhz değeri kaç mhz ram desteklediğini söylüyor.

Alıyorken bence USB 3.0 ve SATA 3 destekleyen bir anakart alsanız iyi olur. Yeni çıkacak SSD modelleri SATA 2'nin aktarım hızını geçecek gibi, belki almaya niyetlenirsiniz sonradan.
  • coldbound  (29.01.11 09:16:54)
Evet şimdi de onu soracaktım yine bu hobisi bilgisayar toplamak olan arkadaş 750W falan gerekir dedi. Ama bilgisayar programcısı bir arkadaşa sorduğumda "Napıcaksın lan o kadar W'ı stad mı aydınlatıcaksın 550W yeter" dedi. Sizce ne kadarı kafidir?

Söyledikleriniz üzerine MSI'ın şöyle bir anakartı var?

MSI 870A-G54 AMD 870/SB850 AM3 DDR3 2000MHz (O.C.) USB 3.0 SATA 3.0 Anakart
  • osurmaya mi geldik  (29.01.11 09:18:40 ~ 09:20:57)
bunun için hesaplayıcılar mevcut internette. ekran kartınıza bağlı olarak seçmenizde fayda var. yetersiz kalırsa performans alamazsınız, fazla gelirse elektrik faturası şişer...

yine alacağınız ekran kartı ve diğer donanıma bağlı olarak değişebileceği gibibenim gönlümden 600w civarı psu lar geçiyor şu ara.(thermaltake olabilir mesela). ama dersiniz ki "yok arkadaş ben ofis programı kullanıcam başka bişi yapmam (oyun oynucam demişsiniz ya =) )" o zaman yeter 350w =)
  • angelofdeath  (29.01.11 09:25:30)
PSU için www.xbitlabs.com

Şurda da tavsiye ettikleri PSUlar var: forums.overclockersclub.com
  • coldbound  (29.01.11 09:39:15)
Arkadaş aradı şimdi hala ısrarla oyun için x6 alma 6 gb alma boş yere para harcıyorsun x4 4gb yeter diyor kafamı karıştırıyor sürekli.

  • osurmaya mi geldik  (29.01.11 09:54:14)
O konuda çok tartışılmış çeşitli forumlarda. Çoğu kişi x4 alıp artan parayı ekran kartına ekle, napacaksın x6 diyor ki haklılar. 4 çekirdek destekleyen program/oyun bile bir avuç var piyasada. Cache'i ve hızı yüksek bir x2 alsan bile kafi aslında.

6gb ram işe yarayabilir, o iyi bence.
  • coldbound  (29.01.11 10:13:18 ~ 10:14:51)