Amazon Mechanical Turk nedir, ne değildir, nasıl işler?

Az önce sonra "göz atarım" diye kaydettiğim sitelere bir "göz atayım" dedim. Bu siteyi de eklemişim ama ne zaman, nasıl hiç hatırlamıyorum.
Neyse nedir bu mechanical turk olayı, aranızda kullanan var mı? Üyelerin tam olarak yaptıkları iş nedir?
www.mturk.com

Mechanical Turk, bilgisayara yaptirabilecek tarzdan bir isi, bilgisayara yaptirmak icin gerekli olan yazilim cok zor olmasindan dolayi insanlara onlari bilgisayarmis gibi kullanarak yaptiran bir sistemdir. Tabii insan yavas calistigindan dolayi yapilmasi gereken cok karmasik bir is, belli basit parcalara bolunur, bu basit parcalar birden fazla insana is olarak verilir, bu isi yapan insanlar is basina para kazanirlar (cok cuzii bir rakam olabilir bu para). Ayni basit is birimini eger ornegin 3 kisi yaparsa ve 3 kisiden de ayni sonuc gelirse, o is dogru sayilir (hileyi onlemek icin).

Ornegin birisinin teknesi okyanusta kayboldu. Okyanusun uydu fotografi var elinizde ama inanilmaz buyuk. bunu 300x300 pixellik parcalara boluyorsunuz. Insanlara dagitiyirosunuz. 3 gun sonra tum resimler defalarca taranmis ve sonuclar cikmis oluyor. Is basina 5 cent veriyorsunuz. Toplam size masrafi bir kac bin dolara mal oluyor. isi yapan her kisi de 20 dolar kazaniyor falan...
  • compumaster  (13.02.08 08:57:37)
aslında üyelerin yaptıkları iş tam olarak işverenlerin yaratıcılığı ile sınırlı. çeşit çeşit işler var gördüğüm kadarıyla, internetten harita bulmak, anket doldurmak, bir konuda kısa bir yazı yazmak, birinin blog sitesini ziyaret etmek, birinin web sitesini yeniden tasarlamak, herhangi bir konuda parlak fikirler öne sürmek benim gördüklerim.

ayrıca abd ve hindistan vatandaşları dışındakiler nakit para alamıyorlar sanırım. diğer ülkelerin vatandaşları paralarını amazon hediye çeki olarak alabiliyorlar. yani yine amazonda harcamak zorunda kalabiliyorsunuz.

benim anlayamadığım şey, mesela harita bulmak için bir ilan var. adam belli bir yerin belirli kıstaslara uygun haritasını bulup gönderene 2,5 dolar veriyor. şimdi bu durumda bu işi ilk başvuran kişi mi alıyor sadece, eğer öyle ise ben iki saat uğraşıp haritayı bulup işe başvurduğumda başka birinin kapmış olma ihtimali var, yok eğer önce işi kabul edersem de sonradan haritayı bulamayabilirim, bu durumda da bir yaptırımla karşılaşma ihtimalim var. ha eğer işi ilk başvuran almıyorsa da bu sefer işveren tarafında sorunlar doğabilir, adam 2,5 dolarlık işe 250 dolar vermek durumunda kalabilir 100 kişi aynı haritayı gönderirse. bu gibi durumları nasıl hallediyorlar anlayamadım.
  • oyvind  (13.02.08 10:00:58)