kıdem tazminatı hesaplaması ve yıllık izin ücreti hakkında

seygili ekşi duyuru sakinleri,
benim için çok önemli bir konuyu burada sormak istiyorum.

1. Kıdem tazminatı nasıl hesaplanır?
ynb.datassist.com.tr bu linkten hesaplamak doğru mudur? benim aylık ücretim asgari ücret olarak yatırılmakta ağustos 2009'dan bu yana sigortalıyım 2009 yılında asgari ücret üzerinden mi hesaplayacağız yoksa 2011 asgari ücretinden mi hesaplayacağız?

2. Tazminatımı hemen verebilecek bir şirkette çalışmıyorum ne yazık ki. yani tahmin ettiğim kadarıyla tazminatımı hemen alamayacağım. şirketin mali durumu bu aralar kötü. ve çıkışı alır almaz tazminatımı almam için ne yol izlemem lazım?

3. 1,5 senedir çalışıyorum ve yıllık izin kullanmadım bunun parasını alabilir miyim? almak için ne yapmak gerekir? onu nasıl hesaplayacağız?

Şimdiden teşekkürler

1. kıdem tazminatı için, www.sgk-tr.com bu linkten hesaplayabilirsin.

2. işten çıkarken zaten istifa ilmuhaberi gibi bişey imzalayacaksın ve orda alıcakların hesaplanacak. vermeme gibi bi durumları olamaz mahkeme yolu gözükür.

3. ewt yıllık izin paranı alırsın. aylık ücretini 30 a böl günlüğü bul ve kaç gün iznin varsa onla çarp.
  • habula  (28.01.11 19:14:56)
1- son maasın brutunden hesaplanır kıdem tazmınatı. her yıl için 1 brut maas.

2- noterden ihtar sonrasında mahkeme. ibraname fln ımzalamaman gere tabı.

3- ızınlerı de odemelerı gerekir. yıne (brut maas /30) x izin gun sayısı olarak. + ihbar suresı olmadan haklı olarak fesih varsa ihbar surenı de alman lazım.
  • bryan fury  (28.01.11 20:26:50)