nasıl para birikir?

merhaba.. çok fazla bir gelirim olmasada sanki ayda 500 lira rahat biriktirebilirmişim gibi görünüyor. ama bunun yolunu daha bulabilmiş değilim. mesela ay sonu 1000 lira falan ihtiyaç fazlası para görünüyor ama ben bunu bir şekilde yemiş oluyorum. bunu yemeden biriktirmenin yolları nelerdir?

birde bunun için en iyi hedef nedir? mesela 1 yıl sonra şu kadar olur abi şunu yaparsın araba alırsın şu kadar yıl sonra eve girilir vs. gibi abartı olmadan ne yapılabilir.

obez bir insanın sevdiği bir kız için kilo vermesi sağlık için vermesinden çok daha kolaydır tarzında bir öneri bekliyorum. hedef lazım sanırım para biriktirmem için.

bireysel emekliliğe başvur. aydan aya otomatik hesabından kesilsin. hem vergi avantajı da var. istediğin zaman çekersin parayı.

  • mahallenindelisi  (24.01.11 16:22:46)
direk iradeye bakıyor aslında. olmuyorsa, bir şey almak için para biriktirmeye başlayın, sonra onu almayın.

kendimden örnek vereyim, 2 ay sonra çıkacak nintendo 3ds için para biriktirmeye başladım, çıktığı vakit "yea zaten bunlar yakında bunun lite'ını xl'ini falan çıkarır elimde patlar bu" diye almama ihtimalim yüksek. almazsam birikmiş param olur, alırsam zaten almak istediğim bir şeyi almış olurum. win-win situation.
  • resistance is futile  (24.01.11 16:25:13)
@mahallenindelisi evet bu fikirde vardı kafamda daha ilk kredi kartı alırken. iş bankası iyi midir sence bunun için?

  • herospower  (24.01.11 16:26:13)
bi hesap daha açtır, yatırım hesabı olsun mümkünse
maaşı alır almaz 300tl'sini o hesaba at, altın filan al
maaşın atıyorum 2000tl ise 1700 alıyormuşsun gibi düşün, öyle yaşa
asla asıl hesabında 2000tl görme
  • cisterna  (24.01.11 16:26:28)
@resistance is futile
abi ben bunu yaptım, sonra gittim aldım. iphone4 için kallavi bir para geçti elime ve daha geçer geçmez gittim aldım. yok abi dayanamıyorum eskiden kalma bir açlık olsa gerek. şimdi tv için para biriktiririm gider sonra alırım ben onu biliyorum. paranın bir şekilde elime geçmemesi lazım :)

  • herospower  (24.01.11 16:27:53)
Evde kendin yemek yapmıyorsan yemek yapmaya başla, özellikle sebze, gıda harcamalarında büyük miktarda düşüş gözlemleyeceksin.

  • holybullshit  (24.01.11 16:28:19)
bireysel emeklilik +1
ancak bireysel emeklilikte optimum fayda en az 10 yıl düzenli katkı payı ödeyip 56 yaşına geldiğinde elde edilir. yok ben 3 yıl biriktirip sonra topluca yerim diyorsan ayda 500 tl bireysel emekliliğe yatırmak saçmalık olur.
öte yandan insan 56 yaşına gelince toplu paranın olması iyi mi kötü mü bilemedim.
  • drip nick i zaten kullanilmakta  (24.01.11 16:28:47)
usta ben bir ara kendime vergi koymak gibi bir yola gitmiş ve çok başarılı olmuştum. şöyle oluyor;

vergi kanunum: her gün harcadığım paranın %20 si kadar kenara atacağım. olay budur. dene, oluyor. eğer 2 gün içinde yerine koymazsan %50'ye çıkıyor vergi.

örnek: bugün 90 tl mi harcadım? çat! geceleyin 18 tl atılıyor hazineye.

not:iktisatçıyım.
  • deeperdown  (24.01.11 16:29:42)
@herospower, aralarında çok fark olduğunu zannetmiyorum bireysel emeklilik şirketlerinin. maaşın hangi bankaya yatıyorsa o banka iyidir bence.

@deeperdown; iyiymiş bi denemek lazım :)
  • mahallenindelisi  (24.01.11 16:39:55)
@deeperdown yarıldım!!! ama bunun gerçekliği için çok uğraşmam lazım. deneyeceğim söz! :))

  • herospower  (24.01.11 16:49:44)
benim uyguladığım bir yöntem olarak; aylık giderlerinizi bir liste yapın. misal kredi kartı ... lira + günlük yemek yol ... lira + faturalar ... lira + sadece eğlence için .... lira gibi. buna artı olarak 50-100 tl arasında bir sapma payı ekleyin. bu şekilde formülize edip uygulayınca düşündüğünüzden çok daha fazla arttırabiliyor ve giderlerinizi daha rahat yönetebiliyorsunuz. maaşınız alır almaz artan parayı da ayrı bir hesaba atın dursun (30 gün vadelide). her ay kasmadan 500 tl koysanız 1 senede risksiz yatırımlarla birlikte 6.600 civarında bir birikiminiz olur. en basiti bu ay başlasınız yaza kadar istediğiniz yerde istediğiniz şekilde bir tatil yaparsınız. veya ulan dur şunu da deneyelim diyeceğiniz ve normalde asla o kadar para vermem diyeceğiniz şeyleri deneme şansınız olur. buna örneği buradan vermek istemiyorum :)

  • yimirta  (24.01.11 16:54:32)
sigara içme, içki içme, iddaa oynama ve evde sabah yumurta akşamları da makarna ye.

  • anti silence  (24.01.11 16:55:48)
bu yatırım hesabı, vadeli hesap konusunda bu kadar az miktarda para ile en cazip hesap hangisidir ki? en basitinden mesela iş bankasından hangi hesap türünü açmalı? maaş bankası işbank çünkü.

  • herospower  (24.01.11 16:56:21)
@anti silence sigara ile münasebetim şu an yok, alkol ayda birkaç kere olmazsa olmaz. yani o konuda çok sıkıntı yok ama gıdamdan kesemicem abi kaç yaşına geldik yeter öğrenci gibi yaşamaktan sıkılıyor insan. yani çok dardayım kredilerim var borç batağındayım gibi bir durum yok, elden geçen paradan arttırarak birikim yapmam lazım. yaş 26, gelip sorsan 1.000 lira birikmişim yok. ayıptır.

  • herospower  (24.01.11 16:57:57)
Kullandığınız bankada bir yatırım hesabı açın. İstediğiniz miktarı bu hesaba yatırın. Bununla eğer yatırım bilginiz yoksa B tipi likit fon falan alın. Neredeyse 0 risk ve çok az getirisi olur. Varsa zaten istediğiniz yönde değerlendirirsiniz. Böylece para asıl hesabınızda görülmez ama çok lazım olduğu bir durum olursa da likit kalabilirsiniz.

  • cashkorkmaz  (24.01.11 16:59:09)
Vadeli hesapta belirli bir süre için para yatırır, o süre içinde paraya dokunamazsınız. Yani dokunursanız hiçbir getirisi olmaz. Yatırım hesabında menkul kıymet alır satarsınız. İş bankası ile tüm bu işlemleri internet üzerinden yapabiliyorsunuz.

  • cashkorkmaz  (24.01.11 17:00:38)
@cashkorkmaz peki yatırım hesabı açarken cari hesabı maaş hesabı olarak mı seçmek gerekir?

  • herospower  (24.01.11 17:03:21)
Evet, yani kullandığınız, yatırım hesabına para aktaracağınız hesap hangisiyse onu seçmelisiniz.

  • cashkorkmaz  (24.01.11 17:06:25)
peki yatırım hesabı mı yoksa vadeli tl hesabı iyidir? vadeli tl diyince birçok seçenek çıkıyor sanırım bunun için en iyisi bankaya gitmek ancak oradada "akılçelen" çok. bankanın işine hangisi iyi gelecekse o hizmete yönlendirmeyi seviyorlar.

  • herospower  (24.01.11 17:12:47)
hesap açma para lazım olduğunda harcarsın. altık her ay 1 tam altın alıp at kenara 5 sene önce alıyordum sonra bıraktım hala bozulmadı o altınlar.

  • mr fusion  (24.01.11 17:16:09)
bankada hesap aç oraya yatır, bireysel emeklilikteki kesintiler, masraflar fln da cebine kalır. he çeker harcarım mı diyorsun? atm kartı çıkartma sadece hesap cüzdanın olsun, e biraz da irade. hepsi bu. insanlar sigarayı, alkolü, uyuşturucuyu bırakıyo' , para çekmemeye dayanmak gibi bi' şey söz konusu bile olmamalı.

  • charlesbukowskiineksi  (25.01.11 08:55:13)
araca gir motor olsun araba olsun taksitle yatırım yapmış olursun.

  • fukka  (15.02.11 08:02:40)