Serdar Ortaç Ne Demek İstemiş?

aşk
bu kızılötesi
yaralı müzesi
hareket edemem

bence iste, ask bana kizil otesi isinlar kadar zarar veriyor, yaralaniyorum vs diyo...bence

  • leyla3  (19.01.11 15:07:45)
günde 3 öğün dövmek lazım, belki o zaman ne dediği anlaşılır. adam yardırıyor biyerlerinden, sen kalkmış bize ne demek istedi diyorsun. serdar ortaç dinleyip, üstelik bundan bir de zevk alıyorsan çözebilmelisin anlamını.

  • pisekar v2  (19.01.11 15:08:12)
anlaşılmak gibi bir kaygısı olmamış bence. kelimelere bakalım:
aşk kızılötesi yaralı hareket edemem. biraz aşk biraz teknoloji biraz çaresizlik biraz egzantiriklik(müze) katmış. tadı bok gibi olmuş ama her şey var:)

  • sarper361  (19.01.11 15:11:07)
serdar ortaç dinlemem ama şu sözlerden şu anlamı çıkardım.

aşk kızılötesi gibidir birbirinden ayrılınca bi süre sonra aradaki bağlantı kopar.
yaralı müzesi, sevililer ayrılınca biri isyana bağlıyor. yani yaralı müzesi derken sevgilisinden ayrılanı bi gruba ayırmış.
hareket edemem, bu da isyanın son kısmı artık aşk acısı çekmekten hareket edemeyecek hale geliyor.

çıkarılabilecek en iyi sonuç bence bu. dinleyenlerin sözüne baktığını sanmıyorum. dımtıs
  • gozyakansakiz  (19.01.11 15:11:42)
kizil ötesi , kimileri gorebiliyor bu isinlari ki
gorenler de yaralanmadan kurtulamiyor, muzelik ornegi cok asktan yaral alan
bi de muzedekiler degerli seyler ya hani
calinma ihtimali falan o denli korunuyor ki bu da o muzeye girse bile hareket edemiyor
malum kizilötesi isinlarla falan korunuyorsa yakalanir,
sonra alarmlar, guvenlik kameralari falan ugrasmaya degmez diyor ustad anlayana tabii
  • rn  (19.01.11 15:13:07 ~ 15:13:58)
işte serdar ortaç'ın şarkı yazma hususundaki sırrını açıklıyorum;

aklımıza gelen kelime ve kelime gruplarını birer birer kağıtlara yazıp kadife kesemizin içine koyuyoruz. akşam yemeğinden sonra keseyi bir çalkalayıp sırayla kağıt çekmeye başlıyoruz.
  • kayranin kedisi  (19.01.11 15:33:52)
büyük ihtimalle "allah benim belamı versin!" demek istemiş.

  • merdümgiriz...  (19.01.11 15:48:47)
ötesi müzesi uymuş iste, başka mantık aramaya gerek var mı ? hepsi altı hece. şöyle de olabilirdi.

aşk
bu kızılötesi
serseri töresi
önümü göremem
  • trocero  (19.01.11 15:49:46 ~ 15:50:19)
söyle sıçayım hatta sıvayım bakalım bunu dinleyecek kadar salak olanlar var mı demiştir

  • asadas1999  (19.01.11 15:50:19)
serdar ortaç şarkılarında hala anlam mı arıyorsunuz?

  • holybullshit  (19.01.11 15:59:30)
kızıl saçlı bi hatunla yaşadığı ilişki sonucu yaralanmış
diyo ki herkes yaralı yapacak bi şey yok ayrıca müze sessiz olur falan ya öyle yani

  • hesabım silindi kırgınım modlar  (19.01.11 16:11:56)
bunca yıl boşuna yaşamış olduğumu farkettim şu cevapları okuyunca. serdar ortaç şarkısını "şair burada ne demek istemiş" edasıyla çözüyoruz. vay be, lise edebiyat dersim geldi aklıma.

ama ben de yazcam du.

kızılötesi derken benim aklıma aşkın kızıllığı geliyo. kızıl bana burda ihtirası çağrıştırıyo. çok kızıl yani çok ihtiraslı, kızılötesi o manada yani.
yaralı müzesi, çok fazla yaralı insan çıkıyor ortaya aşk yüzünden.
hareket edemem: aşka cesaret edemem diyo burda da. işte hem çok ihtiras var, hem her aşık olanın canı yanıyo, ben aşk istemem diyo.
  • be forever young  (19.01.11 18:59:07)
kızılötesi sözüyle, aşkın görülemeyişi ve birçok kişi tarafından bilince oturtulamayışını eleştirmiş.
yaralı, birey. müze ise onları barındıran, yaşadığımız toplum. bireylerin aşktan uzaklaşıp güvende olmak amacıyla kendilerini müzeye kapatmaları, iletişimden ve hatta bireysellikten kopmaları anlatılmış; dahice bir postmodern toplum eleştirisi.
hareket edememesi ise kendisnin de kafkavari bir şekilde o müzeye kapatıldığını, aşktan ve kendinden soyutlandığını anlatıyor.

siz cahillerin bu yoğunlukta bir dizeyi anlamasını bekleyemezdim zaten.
  • :/  (19.01.11 20:47:24)
kızılotesı derken komınizm propagandası yapıyor aslında, yaa ya.

  • zapake  (19.01.11 21:23:31)