Azmettiren ile dolaylı fail arasındaki fark.

Mehmet emin artuk - ceza özel hükümlerde sorduğu nadide sorularından birisi. farkı nedir azmettiren ve dolaylı failin. Sinir ve uyku bastı. şu saatte varsa bilgili bir hukukcu ey yar bana bir eylence!

işlenecek suçu organize ediyor ise dolaylı fail,
mesela şurada şu saatte git vur onu gibisinden
yani adam tetiği çeken değil sadece.
ama eyleme yönelten ( gaza getiren ) ve karışmayan azmettiren oluyor.
  • seyduna6687  (17.01.11 03:29:41)
seyduna6687'nin cevabı yeterli değilse www.turkhukuksitesi.com adresindeki kanun değişikliklerine de bir göz at.

  • b00x  (17.01.11 03:34:39)
hakimiyet kurma dolaylı faillikte bu bakımdan öne çıkıyor demekki. azmettirmede ise sadece faile suç işleme kararını aldırtıyor bundan sonra herhangi bir hakimiyet kurmuyor. hm. teşekkür ederim ben açarım daha bu mevzuyu.. teşekkürler..

  • okyanustaki depresif ruzgar  (17.01.11 03:34:48 ~ 03:39:07)
bak mesela:

sen bir maymunu eğitiyorsun, ona hırsızlık yaptırıyorsun. kendi suçun için bir başkasını, onun iradesi olmadan kullanıyorsun, ondan yararlanıyorsun. burda sen dolaylı failsin. aynı şekilde bir çocuğu kullanabilirsin. temyiz kudreti olmayan bir akıl hastasını kullanabilirsin. ya da olaydan haberi, dolayısıyla kastı olmayan başka herhangi birini de kullanabilirsin. tüm bunlarda sen dolaylı failsin.

azmettirmede ise, azmettirici fikri kafana sokuyor ama senin iraden de devreye giriyor. birisi sana "git şunu öldür, böyle böyle yaptı", ya da "şu evi soy, çok para var onda" tarzı bir "gaza getirme" söz konusu. burda ilk fikir azmettiriciden çıkıyor, suç fikrini faile o aşılıyor, ama her halükarda failin de iradesi olaya giriyor ki, suç gerçekleştiriliyor.

aradaki fark irade unsuru kısaca.
  • vejeteryan vampir  (17.01.11 09:53:14)