sayısal elektronik dersiyle ilgili takıldığım bir nokta

sorum karşılaştırma devrelerinden. aslında bilindik bir şey olsa bile yine de sorayım dedim.

bir bitlik iki sayıyı karşılaştırma ile girişindeki iki biti karşılaştırma aynı şey mi?
birer bitten toplam 2 bitlik sayı olarak mı düşüneceğiz?

2 bitlik karşılaştırma devresi de aynı olay mı?

ya da 2 bitlik 2 sayıyı karşılaştıran devre yapın derse nasıl olabilir?

not: müh. fakültesinde okumuyorum. elektronik bölümünde de okumuyorum.

soru biraz karışık geldi

şimdi bir bitlik iki tane sayı varsa bunlar ya 1 ya da 0'dır. sorunuzun devamında girişindeki iki biti karşılaştırmak ile aynı mıdır demişsiniz, ee zaten bir bitlik sayılardı ikinci bit nerden çıktı?

karşılaştırma devrelerinde öncelikle yüksek değerlikli bitlere bakılır.

örneğin 8 bitlik iki sayı düşünürsek

bu sayıları karşılaştırırken en soldaki yani 8. bitlerin karşılaştırılması önceliklidir, daha sonra 1. bite kadar bu karşılaştırma devam eder,bu sırada eğer bu sayılar arasında bir eşitsizlik varsa, sayıların karşılaştırılması sonlandırılır, çünkü en yüksek bitler bize iki sayı hakkında kesin bilgi verir.

örneğin yukardaki örnekte,

8. bitler eşit olduğundan karşılaştırma devam eder.
7. bitlere bakıldığında ise bir eşitsizlik görülür, bu eşitsizliğe göre de ikinci sayının birinci sayıdan büyük olduğu anlaşılır ve algoritma sonlanır.

bunun devresinde ise olayın çözümlenmesi 0. bite kadar sürdürülür, fakat karşılaştırma devresi öyle tasarlanır ki, eğer bir eşitsizlik bulunursa ondan sonraki karşılaştırmalar geçersiz kabul edilip, 7. bitlerdeki karşılaştırma sonucu çıkışa kadar gönderilir.
  • ocanal  (12.01.11 11:38:58)