Santa Rosa

iki islemci,
core duo 2 ikisi de, ama birisi santa rosa diyelim.
nedir bu santa rosa farki?

Çok çok basit olarak anlatılırsa. Santa rosa bir cadde olsun trafik gidiş geliş olarak sağlanıyor yani tek şeritli bir yol.

Core Duo 2 işlemcideyse yol çift şeritliye çıkartılmış akış çift gidiş çift geliş olrak sağlanıyor ve trafik sıkışması santa rosaya göre daha az yaşanıyor.

Yamulmuyorum tabi böyle basit anlatınca :)
  • alkolik imam  (04.02.08 09:13:30)
core 2 duo bir işlemci ailesidir. santa rosa ise bir platform. 800 mhz bir core 2 duo işlemci, intel pm965 chipset, eğer harici ati veya nvidia çözümü kullanılmamışsa gma x3100 grafik yongası, 802.11n kablosuz ağ, intel turbo memory(nand flash desteği) gibi özelliklerden mütevellit bir platform.

  • opteron  (04.02.08 09:30:00)
santarosa platformunun fark edeceğin farkları basit anlatım ile işlemci ile anakartın arasındaki veri transferindeki hızının yüksekliği, ayrıca ram ve anakartın tabi ve normalin 5 katı iyileştirilmiş wireless çekim gücü diyebiliriz sanıyorum.

  • atrin  (04.02.08 11:17:17)
santarosa platformunun core 2 duo ya göre farkı 800 fsb ye kadar çıkabilmesi ve önbelleğin 4 mb a çıkması..en hızlı santarosa işlemci şu an t7700 modeli 2.4 ghz dir.

  • metalman  (04.02.08 16:52:52)
ya benim kafamı karıştırdınız he

santa rosa da çift çekirdekli değil mi ya ? sadece daha yenisi, daha hızlısı.
  • thefirstfbli  (04.02.08 19:12:12)
sürekli yanlış anlaşılıyor galiba core 2 duo bir işlemci santa rosa bir platform. birisi elma birisi armut ikisini karşılaştırmak aralarında fark şudur demek pek mümkün değil. mobil core 2 duo işlemcilerin; 533,667,800 mhz fsb sahibi modelleri var. 2,3,4,6 mb cache sahibi modelleri var. (www.intel.com) santa rosa ile core 2 duo işlemciler arasındaki bağlantı santa rosa platformunda sadece 800mhz fsb sahibi core 2 duo işlemcilerin kullanılması.

  • opteron  (04.02.08 19:16:11)
santarosa sadece son teknolojileri kullanan bir anakart platformudur diyebiliriz. işlemciyle ilgisi yok.

t2130 gibi eski bir işlemciyi santarosaya takamazsın. ama en yeni olan t7700 ü takabilirsin. ok?
  • atrin  (04.02.08 22:01:19)
bu olay ayni sekilde Centrino'da da vardi. Millet Intel Centrino islemci diyordu aslinda Centrino platformunun islemcisi Pentium M idi. falan.

  • compumaster  (05.02.08 01:16:31)