karakter setleri...(php)

şimdi windows-1254 karakter seti tanımlı bir sayfaya koyduğum link utf-8 karakter seti tanımlı sayfaya yönleniyor.sorun şu ki, ilk sayfada link sonuna yerleştirdiğim querystring'leri utf-8 tanımlı ikinci sayfadan çekerken karakterler kayboluyor, bozuluyor. çözüm olarak mb_convert_encoding() fonksiyonunu deneyeyim dedim, bu sefer de fonksiyon tanımlı değil hatası verdi, sanırım aktif değil veya php sürümü düşük.

ee ben ne yapayım da linkten veriyi düzgünce alayım.

not: sayfaların karakter setlerini değiştirmem mümkün değil.

@iconv("ISO-8859-9//TRANSLIT", "UTF-8//TRANSLIT", $degisken) gibi bir şeyle hallolur.

  • vi3e  (02.01.11 14:27:44 ~ 14:29:27)
recode_string ya da iconv deneyebilirsin.

  • emrag  (02.01.11 14:29:47)
iconv() ve recode_string(), ikisi de yine undefined hatası veriyor.

php 4.4.9, normalde çalışması lazım, muhtemelen aktif edilmemiş gibi, php.ini'de yapabileceğim bir şey var mı acaba veya kendi dönüştürme fonksiyonumu yazsam olur mu?

sadece türkçe karakterlerde sorun çıkıyor zaten, basit bir harf değiştirme ile kurtaramam mı acaba?
  • ocanal  (02.01.11 14:53:18 ~ 14:57:37)
utf8_encode?

  • pentium100mmx  (02.01.11 14:59:21)
bu kadar basit olmamalıydı, teşekkürler.

  • ocanal  (02.01.11 15:24:02)