hicri takvim hata payı?

bugün kullandığımız gragoryen takvimi ekinoks yılını esas alıyormuş..
tr.wikipedia.org adresindeki bilgiye göre bu takvimin hata payı yılda 10.8 saniyeymiş..

hicri takvim ayın dönüşünü esas alıyor kabul ama tam olarak nesini esas alıyor, ne kadar hata payı var nereden öğrenebilirim? wiki ve ekşi'de bir bilgi bulamadım.. biraz google'a baktım ama farklı bir bilgi de bulamadım.. belki de nasıl aramam gerektiğini bilmiyorum..

ayın dünya çevresindeki dönüşünü esas alıyor.bugün kullandığımız takvimle 11 gün fark var.

www.eksisozluk.com

tr.wikipedia.org
  • bagcivan  (01.01.11 21:53:50)
11 gun farklı. o nedenle ramazan kurban fln her sene farklı tarihlere gelir.

  • bryan fury  (01.01.11 22:04:05)
la adam onu sormuyor. hemen 11 günü yapıştırın. ayın bir yıldaki dönüş süresi ile hicri takvimin 354 günü arasında ne kadar fark diyor. atıyorum ayın dünyayı 12 kere dönmesi için gerekli sürü 354 gün 3 dakikadır. ama takvim 354 gündür. o 3 dakika gibi bir fark varmıdır onu soruyor. onu soruyorsun dimi_?

  • ayiadam  (01.01.11 22:15:37)
bahsettiğiniz hicri kameri takvim; gün için güneşi, ay ve yıl hesabı için de ayı esas alıyor. bir ay, ayın dünya etrafındaki dönüşüdür. hilalle başlıyor, zira oruca ramazan hilali göründüğünde başlanır ve 1 ramazan denir. hilal bir sonra göründüğünde de ramazan bitti sayılır ve oruca son verilir. 12 hilalle yıl tamam oluyor. bu hilaller arası bazen 29 bazen 30 gün oluyor zira ay dünyanın etrafındaki dönüşünü 29.53 günde tamamlıyormuş. bir ayda hata payı 44 dakika imiş. 44x12=528 dakika yılda. 2.73 yılda da tam 1 gün artıyor. 30 yılda yaklaşık 11 gün. 30 yıllık dönemde 2, 5, 7, 10, 13, 15, 18, 21, 24, 26 ve 29 yılları 355 gün, diğer yıllar ise 354 gün çekmekteymiş.

  • vi3e  (01.01.11 22:37:23)
gragoryen takvime göre düşünürsek hata payı 10-12 gün arasında değişiyor. ama bu güneşle ilgili olan bir hata payı.

hicri takvim aya göre hesaplandığı için ay döngüsüne göre hata payı yaklaşık 1 gün oluyor.

en.wikipedia.org
"The average calendrical month, which is 1/12 of a year, is about 30.44 days, while the Moon's phase (synodic) cycle repeats every 29.53 days."
  • ermanen  (01.01.11 22:50:29)