Malzeme sorusu , bi el atıverin yarın sınavım var :/

bu soru nasıl çözülür biri anlatabilir mi ?

şimdiden teşekkür ettim

img5.imageshack.us

çok basit bir soru bu. hatırlasam formülleri yazardım ama benden söylemesi bu soruyu dahi çözemiyorsanız sınava girmenizin pek bir anlamı yok.

  • ronaldo17  (27.12.10 23:01:05)
soru çok kolay evet , ama benim bölümüm malzeme değil zaten , yani sınavda basit olucak ama bir türlü oturtamadım :/ teşekkürler cevap için , yazabilecek kimse var mı acep ?

  • busuta  (27.12.10 23:08:25)
%0.2 akma dayanımını veriyor,

mpa degerını oranlayınca elastisite modulu cıkıyor.

kopma %4.5-5 civarı dusmeye basladıgı nokta.
  • bryan fury  (27.12.10 23:12:01)
bu σ=F/A ε=A/l ψ=A0-Ak/A0 δ=lk-l0/l0 formülleri nedir ne değildir ? grafikten bu değerleri nasıl okurum ?

  • busuta  (27.12.10 23:24:21)
bölümünün malzeme olmasına gerek yok. herhangi bir mühendislik dalındaysan bunları bilmen lazım:

a- Elastisite Modülü: Elastik deformasyonda birim uzama için gereken gerilme olarak düşünebilirsin. grafiğin ilk kısmı 0'dan 200MPa'ya kadar düz gidiyor. yani bu kısımda davranış elastik. grafiğin bu kısmının eğimi Elastisite modülünü verir. yani E= 200Mpa /%0,5 = 200/0,005 = 40.000MPa = 40GPa

b- grafik gevrek bir malzemeye işaret ediyor. sünek malzemelerde akma noktasını grafikten okuyabilirsin. ancak örnekteki gibi bir malzemede elastik kısmı %0,2 öteleyerek şu resimdeki 4 nolu noktanın karşılığı gerilmeyi bulman lazım.

upload.wikimedia.org

grafiğin düz ilerleyen ilk kısmına paralel olacak şekilde %0,2'den başlayarak bir çizgi çiz. eğriyi yukarıda kesen noktaya karşılık gerilmeyi oku.

c- çekme dayanımı : 300MPa, malzemenin taşıma sınırı.

d- kopma uzaması: 5,5%, grafiğin sonlandığı noktanın karşılığı uzama değeri.

e- 300MPa'da, %4,5 uzama altında malzemedeki gerçek gerilmeyi hesaplaman isteniyor. formülasyon hatırlamıyorum, notlara baksan iyi olur.

hacmin sabit olduğunu düşünürsek malzemenin boyu %4,5 arttığında malzemenin o andaki kesit alanının başlangıçtaki kesit alanının 1/(1,045)'i kadar olması lazım. gerçek gerilmenin de bu oranda büyütülmesi gerekiyor olmalı: 300*1,045=313,5MPa. farklı bir yaklaşım var mıydı emin olamadım şimdi.
  • matthias coltrain  (27.12.10 23:59:15 ~ 23:59:55)
mühendislik okumuyorum (: cevaplar için çok teşekkürler

  • busuta  (28.12.10 23:08:06)