ekran kartı mı işlemci mi sorun nerde acaba?

merhabalar. bende bir laptop var şimdi, donanımı da şöyle:

HP Pavilion dv6

İşlemci: Intel(R) Core(TM) i7 CPU Q 720 @ 1.60GHz, 1600 Mhz, 4 Çekirdek, 8 Mantıksal İşlemci.

Yüklü Fiziksel Bellek (RAM) 4,00 GB
Toplam Fiziksel Bellek 3,93 GB
Kullanılabilir Fiziksel Bellek 1,71 GB
Toplam Sanal Bellek 7,87 GB
Kullanılabilir Sanal Bellek 4,88 GB
Disk Belleği Dosyası Alanı 3,93 GB

Bağdaştırıcı Açıklaması ATI Mobility Radeon HD 5650
Bağdaştırıcı RAM'ı 1,00 GB bu da ekran kartı.

her şeyini böyle detaylı verdim ki sorun hangisinde yardımcı olmanızda kolaylık olur belki diye.

en düşük detaylarda bile COD Black Ops, NFS Hot Pursuit'i filan takılmadan oynayamıyorum, ki takılma da öyle böyle değil yani. hatta NFS Underground 2'de bile yapıyor bunu. ayrıca inanılmaz da bir ısınma var, elimi 3-5 saniye üzerine bastırsam çekmek zorunda kalıyorum. sorun nerededir acaba? çok teşekkürler.

ısınması yüzünden yavaşlıyor alet. parçalar kalite yoksa.

  • o eli bi indir  (26.12.10 00:14:09)
ben o 2 oyunu sonuna kadar açık oynuyorum

abit Disk: 320 GB - 5400 RPM - SATA
Çekirdek: Intel
İşlemci: Intel Core 2 Duo 2.53 GHz
Bellek: 4 GB DDR2
Bellek Tipi: DDR2
Ekran Ölçüsü: 15.6 inch
Ekran Kartı: ATI Radeon HD 4650

ilginç bir durum var. yazılımsal olsa gerek.
benim ki de ısınıyor ama..
ımm bilgisayarın arkasına birşey koy boşluk olsun altta yoksa çok ısınır. bataryayı çıkarıp kitap koyuyorum ısınma azalıyor.
  • dieselsingle2  (26.12.10 00:21:26)
ayrıca bazı oyunların bazı markalara kıllığı vardır. stabil değildir de denir kimi zaman. mesela dirt 2 ati yerine nvidia marka bir kartla daha iyi performans gösterir.

ayrıca ati'nin performansı çatlayana kadar çalışması yüzünden iyi görünür. nvidia'dan daha çok ısınır bildiğim kadarıyla.
  • o eli bi indir  (26.12.10 00:26:46)
pavilion serisinin genel özelliği çok ısınıyor bi fan altlığıyla kullan.

  • neysene  (26.12.10 04:15:29)
ısınması problem. Yepyeni bilgisayarın öyle ısınması çok mantıksız ama neyse.

Bir de şöyle bir şey başıma geldi benim benzer konfigürasyonla o da olabilir:
pil yönetim ayarlarında(hem hpnin(yoksa windows'un) sağladığı arayüzden hem de ATI Catalyst Center'dan) pile öncelik veriliyorsa böyle saçmalıklar oluyor. GTA4 bildiğin oynayamıyordum HD5730, sonra düzeltince ATInin ayarlarından neredeyse sonuna kadar çektim grafikleri, mis gibi de çalıştı.

Bir de ondan değildir ama ekran kartının driverını felan güncelleyin, iyidir.
  • natnan  (26.12.10 08:54:30)