basit matematik sorusu

iyi sabahlar çok kolay görünen ki cidden öyle olan bir soru var elimde ancak şıklarda bir sorun mu var bilemedim siz de bir el atarsanız sevinirim: öncelikle soru

Yaş üzüm kurutulduğunda % 65 fire veriyor. 1400
gr üzümlü kek yapmak için 100 gr kuru üzüm kul­lanılıyor.
9800 gr üzümlü kek yapmak için kaç kg yaşüzüm kullanılmıştır?
A) 2 B) 1 fi C) 134 D) 1 E) 0,8

not:şıklardaki B) 1 fi ne demek bilmiyorum hiç böyle birşey görmedim
ayrıca c) şıkkında 134 değil 1^3 4 şeklinde gösterilmiş.

gelelim soruya

soru gayet net ve basit 100 gr kuru üzüm yaş üzümün kurutulması sonrası elde kalan %35 lik net mahsül. adamlar 1400 gramın 7 katı olan 9800 gramlık kek yapmak için kuru değil yaş üzümün miktarını sormuşlar bu durumda 700 gram kuru üzüm kullanılması gerek ancak yaş üzümü sorduğu için %35 i 700 gram olan kuru üüzm yerine %65 eksiği yerine koyup yaş üzüm miktarını bulmamız gerek ama olmuyor. siz d ebir bakar mısınız bende mi hata var yoksa sorumu tırt? sınav dergisinin bu senenki denemelerindne birindne alınmıştır bu soru.

2 kilo

  • raa  (21.12.10 03:04:43)
cevap şıkkı d diyor :s

  • haskoylu deli hasan  (21.12.10 03:06:46)
hacı şıklardakiler ne demek bilmiyorum ama doğru cevap 2.9800 gr üzümlü kek yapmak için 700 gr kuru üzüm gerekli..

heme bir orantı kuruyoruz.35 gr kuru üzüm ,ç,n 100 gr yaş üzüm gerekliyse, 700 gr kuru üzüm için ne kadar gereklidir.

buradan 2000 gr çıkıyor o da 2 kg.
  • contavolta  (21.12.10 03:08:01)
o kısımda sorun yok elimdeki deneme testi pdf haline getırılmıs test kıtapcıklarındna olusuyor ve dogru sık olarak 1 kg ı uygun gormus koca testı cozup matematıkte zamanı falan boslayıp bunla ugrasıyorum . neyse tesekkurler.

  • haskoylu deli hasan  (21.12.10 03:10:22)
cevap 2 kilogram.

  • cro magnon  (21.12.10 03:18:31)
Cevap 2 kilo ama sen bunlara bu kadar takılma hele sınavda hiç takılma, kafana yatmıyorsa boş bırak hatta boş bırakma at gitsin, boş bırakmak yerine atmak her zaman çok daha iyi socuç verir.

  • mikelarteta  (21.12.10 08:43:06)
buradaki sonuclar dogru sınav kıtapcıgında yanlıs gosterıyor. sildim zaten bu yuzden.

bu gıbı sorular ıcın matematık bılmey egerek yok mantıkla bıle kolayca cozulebılecek sorular ancak karsı tarafta otorıte kabul ettıgın dersaneler yanlıs sorular yayınlayınca moralman cokuntuye ugruyor ınsan.
  • haskoylu deli hasan  (21.12.10 08:51:13)