Bireysel Emeklilik

İş arkadaşıma gelen bir maili inceledim. Kısaca şu:

Amacımız size düzenli ve zorunlu tasarruf alışkanlığı
kazandırmak. Bunun için de kişiye öncelikle bir emeklilik hesabı
açıyoruz.Katılımcı kendi hesabına aylık,3 aylık,6 aylık veya yıllık şekilde
düzenli olarak para yatırıyor.Yatırılan bu para İş Portföy A.Ş tarafından
emeklilik fonlarında işletilir.( fonların seçiminde yardımcı oluyoruz)
Katılımcı 10 yıl sistemde kalırsa emekli maaaşı almayı haketmekte, maaş
istemezse parasını toplu şekilde de çekebilmektedir. Bu seçime 10. yılın
sonunda karar verilir. Şayet katılımcı erken ayrılmak isterse en erken 5 yıl
sonra da sistemden herhangi bir giriş aidatı (yaklaşık 300 TL) ödemeksizin
ayrılabilmektedir. Ve katılımcı istediği her zaman sınırsız süreli ödemeye
ara verebilir,bu durumda herhangi bir gecikme faizi olmamakta, tam aksine
kişi ödemese bile parası fonlarda işletilmeye devam etmektedir.

Ayrıca ödemelerini İş Bankası kredi kartına yani maksimum kredi kartına
talimat veren müşterilerine , yatırdıkları primin yarısı kadar maxi puan
vermektedir. Aylık asgari ödeme katkı payı ödeme tutarı 125 TL'dir. Ayrıca
Ev Hanımları ve Çalışan Bayanlar için Emeklilik Planımızda aylık ödeme
tutarları ;

18-34 yaş arası: 70 TL
35-41 yaş arası :97 TL
42 yaş üzeri : 126 TL'dir. Bu tutarlar yılda 1 kez Ocak ayında enflasyon
oranında arttırılır.

Son olarak devletin stopaj uygulamalarından bahsetmek isterim.Eğer katılımcı
10 yıldan önce sistemden ayrılırsa %15, 10 yıl tamamlarsa %10 , 56 yaşı
beklerse (ister ödemeye devam etsin, ister devam etmesin) %3,75 oranında
devlete birikimleri üzerinden gelir vergisi öder. Aynı zamanda kişi ücretli
çalışan veya serbest meslek sahibi ise de her ay düzenli olarak ödemelerinin
belirli bir kısmını (%15-40 oranında) devletten maaşına iade şeklinde
alır.Bunun için katılımcının düzenli olarak kendisine gönderilen alındı
makbuzlarını muhasebeciye ibraz etmesi yeterlidir.Sistemimiz özetle bu
şekilde

Bana çok avantajlı geldi ama bireysel emeklilik sistemi hakkında bilgisi olanlar bilgilerini paylaşırsa sevinirim. Nelere dikkat etmeliyim? Firma ismi vermek sorun olacaksa özelden msj atabilirler. En avantajlı ve güvenilir firma hangisidir?

özetle;

1- her ay ödediğinden, yatırım yaptıkları için kesinti olur, firmasına göre değişir. %4-8 arası
2- senin tercihine göre yatırım yaparlar ve sana tahmini kazanç gösterirler, ama bir terslik olursa paran ziyan olur, develüasyon gibi, krizler memleketiyiz neticede.
3- ödemeyi dondurabilirsin ama geri almak istediğinde çok tırtıklıyorlar.
4- giriş ücreti var, bilmem kaç yüz lire.
5- bu aslında emeklilik değildir. avrupadaki sistemin aynısı değil. sadece paranızla sizin yerinize oynarlar
6- tek avantajı batsanız, hacizlik olsanız paranıza kimse el süremiyor. bir çok kişi toptan yatırıyor, iflas etsede bu para kendilerine kalıyor.
7- paranla rezilliktir. ekşideki başlıkta detaylı anlatılıyor. değmez bence.
  • alchemistt  (19.12.10 15:51:16)
Orta dereceli risk fonlarıyla toplu olarak 10000 lira her ayda 150 lira kadar bir parayı gözden çıkarırsanız 25 senelik bir sürede 500000 tl kadar toplu para alırsanız enflasyon ve faizlerden den arındırılmışı ise bugünkü değerle yaklaşık 250000 tl olur. Ama türk şirketleri bu konuda henüz daha çok yeniler. global sigorta ve fon şirketleri aynı risk oranıyla türk şirketlerinin yaklaşık 3 katı getiri vaad ediyorlar. İyi araştırmak lazım tabi.Parayı yatırıp unutacağım bir param var diyorsan 30000 tl yatırıp aylık vade ödemedende yaklaşık aynı getiri oranına sahip olabilirsin belki daha fazla. Ben baktığımda sadece 30000 tl yatırdığında 30 senelik bir süreçte Amerika menşeili şirket 1 milyon dolar getiri öngörmüştü. Emekliliğini marmaris veya bodrum güvercinlikte geçirmek isteyenler için ideal bir sistem ama araştırmak riski iyi ayarlamak lazım. Yüksek risk yüksek getiri ama En ideali fon çeşitlemesi yaparak parayı sağlamda tutmak. ORta risk düzeyi bu yüzden ideal. Dengeli fonlar en ideali gibi gözüyor yani.

  • eternal disgust  (19.12.10 15:54:41)