alkolün günah olmaması islam'da (imam-ı azam)

www.youtube.com

bu videodaki bilgiye (imam-ı azam'ın sarhoş olmama şartıyla alkol alınabilir demesi/yazması) nereden, nasıl ulşabilirim acaba...rica etsem.

edit:
videonun özeti: imam-ı azam "(islam'da) alkol alınabilir; sarhoş olmamak şartıyla" anlamına gelen bir yazı yazmış...ve padişahlar da (şarap dahil) alkol alırmış.

not: dinciler (dindarlar değil) cevap yazmazsa daha sakin bir gece yaşamam olası.

şu kitapta: www.amazon.com

  • vi3e  (18.12.10 06:19:36)
evet bunu ben de okumuştum. hanefi fıkhında alkol mutlak haramdır diyenler de iyi okusun. yok öyle değil şöyle diyorsanız orada burada hanefiyim diye gezinmeyin. başka bir şey deyin. imam-ı azam bu, boru değil. mezhebin bir önemi yok diyebiliriz, kabul. ya da ben hanefi değilim de diyebilirsiniz, ona da kabul. ama içki zinhar haram sayılır deyip ondan sonra ben hanefiyim deyince biraz gülünç oluyor.

  • microfiction  (18.12.10 07:19:53 ~ 18:10:39)
o sözü bilmem ama kapı gibi peygamberimizin sözü var, çoğu sarhoş eden şeyin azı da haramdır diye.

Haram olan: "Çoğu sarhoş eden herşeyin azı da haramdır" genel prensibi çerçevesinde değerlendirildiğinde hububat, meyva vb. şeylerden elde edilen sarhoş edici içkiler, ister pişirilerek, isterse pişirilmeden imal edilsin haramdır. Bu, üzüm, buğday, arpa, arı sütü, vb. şeylerden elde edilen bütün içkiler için aynıdır. Sahabi, Tabiîn ve sonraki âlimlerden oluşan cumhurun görüşü budur.

Âlimler bu konuda karar verirken, Resulullah (s.a.s)'in koymuş olduğu "sarhoş eden her içki haramdır" hükmünden hareket etmişlerdir. Hz. Âişe (r.anha)'dan rivayet edilen bir hadiste Resulullah (s.a.s)'in şöyle söylediği rivayet edilmektedir: "Resulullah (s.a.s)'den Yemenlilerin baldan elde ettikleri "bit'ı" adlı iş sorduklarında o; "sarhoş eden her içki haramdır" cevabım vermişti" (Buhârî, Eşribe, 4; Müslim, Eşribe, 68, 69).

Ve yine Ebû Mûsa el-Eş'arî (r.a)'dan nakledilen diğer bir hadiste de şöyle buyurulur: "Resulullah'a, ey Allah'ın Resulü, bize Yemen'de imal edip, içmekte olduğumuz iki çeşit şarap hakkında fetva ver! Bu içkilerin biri balın suda köpürene kadar bekletilmesiyle elde edilen bit'ı, diğeri de buğday ve arpa suyunun köpürtülmesiyle elde edilen "mizr" (bira) adındaki içkidir, dedim. Resulullah; Namazdan meneden her sarhoşluk veren içki haramdır" buyurdu (Buhârî, Meğâzî, 60; Edep, 80; Müslim, Eşribe, 70, 71). Ömer (r.a)'dan nakledilen diğer hadiste de; "Sarhoş edici her şey şaraptır (hamr) ve her sarhoş edici şey de haramdır". Diğer bir rivayette; "Sarhoş edici her şey şaraptır (hamr) ve her çeşit şarap da haramdır" şeklindedir (Müslim, Esribe, III; Nesâî, Eşribe, 25; İbn Mace, Eşribe, 10). Bir hadiste de; "Bir ferak miktarı içildiğinde sarhoş eden içkiden, bir avuç içmekte haramdır" denilmektedir (Ahmed b. Hanbel, VI, 71, 72,13,I) (bir Ferak yaklaşık olarak 7,5 gramdır).
  • efruz  (18.12.10 10:40:51)