Hasta bilgilerini paylaşmak suç mudur, varsa cezası nedir?

Bir doktorun sizin bilginiz olmadan hastalığınıza, kullandığınız ilaçlara dair bilgileri ile iletişim bilgilerinizi 3. kişilerle paylaşmasının cezası nedir? Bir dava açılsa ne kazanılabilir?

ne kadar olacağını tam bilmiyorum ama kesinlikle cezası var, aynı avukatlar gibi, sır saklma yükümlülüğü gibi, mesela hocamız buna sünnetçinin falan da girdiğini söyledi.

  • hoot  (17.12.10 12:26:42)
tıp fakültesi, eğitim ve araştırma hastanesi falan ise pek kazanılamaz gibime geliyor. oralar özellikle hasta bilgisi, ilaç falan paylaşılsın diye var. özel izin alıyorlar mıdır bilmiyorum.

  • kibritsuyu  (17.12.10 12:26:54)
Cezadır, hipokrat yeminine aykırıdır. Ama tazminat konusunda bir beklentiye girme; çünkü belediyeler bile ölen insanlara 1-2 bin lira tazminat veriyorlar.

  • ataturkiye  (17.12.10 12:27:17)
Madde 21- Hastanın, mahremiyetine saygı gösterilmesi esastır. Hasta mahremiyetinin
korunmasını açıkça talep de edebilir. Her türlü tıbbi müdahale, hastanın mahremiyetine saygı
gösterilmek suretiyle icra edilir.
Mahremiyete saygı gösterilmesi ve bunu istemek hakkı;
a) Hastanın, sağlık durumu ile ilgili tıbbi değerlendirmelerin gizlilik içerisinde
yürütülmesini,
b) Muayenenin, teşhisin, tedavinin ve hasta ile doğrudan teması gerektiren diğer
işlemlerin makul bir gizlilik ortamında gerçekleştirilmesini,
c) Tıbben sakınca olmayan hallerde yanında bir yakınının bulunmasına izin verilmesini,
d) Tedavisi ile doğrudan ilgili olmayan kimselerin, tıbbi müdahale sırasında
bulunmamasını,
e) Hastalığın mahiyeti gerektirmedikçe hastanın şahsi ve ailevi hayatına müdahale
edilmemesini,
f) Sağlık harcamalarının kaynağının gizli tutulmasını, kapsar.
Ölüm olayı, mahremiyetin bozulması hakkını vermez.
Eğitim verilen sağlık kurum ve kuruluşlarında, hastanın tedavisi ile doğrudan ilgili
olmayanların tıbbi müdahale sırasında bulunması gerekli ise; önceden veya tedavi sırasında
bunun için hastanın ayrıca rızası alınır.

sağlık bakanlığı "hasta hakları" yönetmeliği böyle diyor.

www.saglik.gov.tr
  • hollowlife  (17.12.10 12:27:33)
tck 135-136-137'ye tabidir. yani hapis cezası var, ayrıca nitelikli suç olacağından (yani icra ettiği mesleği sebebiyle vasıl olduğu bilgilerin ifşası) ceza artırımı olur. ayrıca deontoloji nizamnamesine falan filana aykırı olduğundan meslekten ihracı da olabilir.

tazminat için hakim takdiri artıkın :)
  • no avalon  (17.12.10 12:35:26)
isim vermemısse bişi olmaz tabi, isim cisim vermısse cezası var evet.

  • bryan fury  (17.12.10 18:20:29)