DCR (Dual Currency Repo) nedir can'lar?

boyle mis'al vererek example-oriented anlatan bi can olsa ne ho$ olukdur ...

niye yapilir , faydasi nedir?

nacizane benim aklima, dealer acisindan bakarsak, security'yi euro olarak satti. ama ali$ taahhudunde dolar olarak alacak demek sanki..
boylece ali$ taahhudunde bulundugu tarihde, $ cinsinden borcu var ise, hedge ediyo, foreign exchange risk'i.

mantikli mi benim aciklama?

www.tskb.com.tr

Kurtarır mı bu bilmiyorum, hiç yoktan iyi olsa gerek.
  • skatheist  (17.12.10 12:17:47)
kurtarmiyo ama sagol...

  • rusdemezale  (17.12.10 17:20:28)
Dual Currency Bond ile benzer mantıkta olabilir mi? yoksa işleyişi farklı mı tümüyle? Diğer linkten farklı gibi duruyor zira. Benzer ise DCBler hakkında bilgi arat zaten bulursun ve evet temelinde fx exposureı hedge etmek için yapılıyor haliyle. DCB örneği vermek istersek atıyorum şirketinin elde ettiği gerli yen üzerinden japonyaya ihracat yaptığın için sen de amerikalı bir şirketsin, haliyle bu exposureı istemiyor olabilirsin. kaldı ki yen bazında veya hibrid finansmanın daha ucuza da gelebilir vs. Eğer mantığı hiç benzemiyorsa boşa anlattırdın bana şimdi:)

  • allanz  (17.12.10 21:30:22)