CD-DVD siz işletim sistemi kurmak

Merhaba,

Yine ben ve yeni bir acer marka laptop problemi ile karşı karşıyayım.

Bir kaç gün önce bilgisayarımı formatlamıştım harici bir dvd-rom ile( laptopun dvdrom'u bozuldu çalışmıyor) ve bugune kadar gayet düzgün çalışıyordu.

Dün bilgisayarı açtığımda masaüstü ekrana geliyordu ve yakşaım 20 sn sonra kapkara bir ekran gelip, takılıp kalıyordu. Ben de çareyi mecbur format atmak da buldum, keşke atmaz olaydım. Bu sefer de harici dvdrom'um da bozuldu. Gerçeten adi bir şeymiş. Sinirden kırıp atasım geliyor. Neyse..

İnternetten farklı kurulum yöntemleri aradım, ve flash disk ile boot konusunu araştırdım ve biraz ilerleme kaydettim. Boot oluyor, fakat kurulum belli bir noktadan sonra tıkanıp kalıyordu. İnternette dolaşan 4 farklı boot programı ile denedim sonuç aynı. Xp yüklenirken nerede donup kalacağı belli olmuyor, bazen %23 te takılıyor kopyalanamadı diyor, bazen de 40 larda 50 lerde.

Aklıma hard-diskimde bad sector denilen şeyin olduğuydu. Bu konuda pek fikrim yok açıkcası. Yüklerken kopyalanamamasının nedeni ne olabilir ki?? Zaten flash diskten boot ediyorum. dvd den olsa dvd çiziktir okuyamıyordur felan dicem ama ? bilemedim.

Artık bir sonuca gelmem lazım. Ne yapmamı önerirsiniz arkadaşlar? Hiç bir şekilde Dvd kullanamıyorum. Bu flash diskten boot'u da denedim, olmuyor. Laptop'dan hard diski söküp başka bir bilgisayara takıp öyle mi denesem diyorum? Tamamen format istiyorum ama içinde önemli bilgilerim var. Ne yapacağımı şaşırdım. Bana bir yol gösterin, camdan aşağı atmak üzereyim..

Teşekkürler.

hard diske kopyaladığın xp cdsinde prblem olabilir. modifiye edilmiş xp cdlerinde olur böyle problemler. windows 7nin iso format tool diye bi programı vardı galiba. iso formatında bi w7 bulup bu programla en az 4gblık bi flasha yüklersen olur sanırım. w7 istemiyorum diyorsan modifiye olmamış bi xp bulmanı öneririm.

  • Precog  (13.12.10 15:25:51)
Flashtan boot icin WinToFlash cok sukela bir program, bununla birkac kez XP kurdum :
wintoflash.com
Ayrica gercekten HardDisk'te fiziksel bir sorun olabilir. Sonucta isletim sistemi kurarken, isletim sistemi dosyalarini hard diske yaziyorsunuz, yazma sirasinda bir sorun meydana geldigi icin yarida kaliyor olmasi kuvvetle muhtemel...
  • locutus  (13.12.10 16:26:08)
olmadı xp iso'suyla sanal cd /dvd oluşturup boot'u ona verirsin, ordan kurarsın.

  • yons  (13.12.10 18:03:32)
  • caglaria  (13.12.10 18:18:19)