elektronikçilere soru bjt-mosfet avantaj/dezavantaj

soru budur elektronikçiler, hangisi hangi konuda daha avantajlıdır, neden?
sagolunuz..

tamamen application'a bagli bir durum bu. genel olarak soylemek gerekirse mosfetler cogunlukla daha hizli switch ederler, ancak mosfet gate'inin buyuk sayilacak bir kapasitesi vardir, o yuzden miller effect ile ugrasmak gerekir. bjt'nin statewise dusundugumuzde daha fazla sekilde bias etme secenegi vardir. mosfetler switching mode calistiklarinda anfi olarak oldukca verimlidirler.

listeye devam edilebilir aslinda ama bjt'nin avantaji olarak soylenebilecek bir seyi bir mosfetle de yapmak mumkun olabiliyor.
  • tom riddle  (12.12.10 22:19:57 ~ 22:20:55)
bjt ler genelde düşük güçlü olurlar hiç öyle 100W bjt transistör görmedim mesela.
opamp girişleri falan bjt li olabiliyor genelde.

mosfetler ise düşük iç dirençli ve yüksek kazançlı olmaları nedeniyle kullanılıyorlar.
ancak mosfetlerin gate kapasiteleri sorun olabiliyor. bunun içn mosfet driver entegreleri falan var.

mosfetler biraz hassas devre elemanlarıdır static elektrikten bozulabilirler. belirli bir akımdan fazlasına çok kısa süre tahammül edebilirler sonrasında anında bozlulurlar.

nasıl bir uygulamada ne yapmak istediğini söylersen daha çok fikir verilebilir. (igbt vs..)

1) Need a switch to be fully-on fully-off and carry lots of current -MOSFET

2) Need a switch that needs to have lowish capacitance - BIPOLAR

3) Need a cheap, dirty 2 or 3 component current source - BIPOLAR

4) Need a low voltage noise amplifier - BIPOLAR

5) Need an amplifier with VERY low input/bias current - MOSFET

6) Need a low noise AND low input current amplifier - JFET

7) Need a one component current source - JFET

8) Need switch or amp that must cost almost nothing - BIPOLAR

9) Need multiple transistor package that has matching - BIPOLOAR

10) Need switch that may be over-voltaged - MOSFET

11) need switch/amp that sits in nasty RF environment - MOSFET (BIPOLARS rectify & cause offsets)
  • orpheus  (13.12.10 19:30:00 ~ 19:34:42)