şirket kuruluş aşamaları?

şirket kurarken ilk adımdan son adıma kadar neler yapılması gerektiğini,masrafları ve şirket faal olmasa bile yıllık masrafları(vergi vs) detaylı bir şekilde anlatabilecek olan var mıdır?en azından link falan atabilirseniz süper olur

bir mali müşavire danışman en güzeli ama kısaca anlatayım. öncelikle neye ihtiyacın olduğunu saptamalısın. yani adi ortaklık mı kuracaksın yada limited veya anonim şirket mi? buna göre işlemler ve masrafların değişir. adi ortaklığın tüzel kişiliği yok o nedenle işlemleri çok daha kolay. eğer limited yada anonim şirket kurmaya karar verirsen öncellikle şirketin faaliyet konusuna göre ana sözleşme hazırlaman gerekli. daha sonra gerekli evraklarla ticaret siciline ve vergi dairesine başvuracaksın. bu evrakların listesini herhangi bir ticaret odasının internet sayfasından öğrenebilirsin.
şirket faal olmasa bile oluşacak masrafalar, aylık kdv ve muhtasar beyannamenin damga vergisi, 3 ayda bir geçici vergi beyannamesinin damga vergisi, yıllık kurumlar vergisinin damga vergisi ve ticaret odası üye aidatıdır.tabi duruma göre bağkur veya ssk masrafında çıkabilir. yani ortada birşey yokken masraf çıkartmak çok zor :)

  • h2  (11.12.10 22:53:04 ~ 23:49:28)
iş kurma planları var o planı google dan bulup araştırıp doldurursan zaten bütün her şeyin ortaya çıkacaktır.

  • skywalkeremre  (11.12.10 22:53:08)
bölgenizdeki ticaret ve sanayi odasında gerekli evrak ve süreçleri öğrenebilirsiniz. şirketin türüne göre kuruluş işlemleri değişiklik gösterecektir.

  • rosencruz  (11.12.10 23:09:48)