jaklardaki cızırtı sorunu ?

dostlar,
Idt 7+1 onboard ses kartımdaki jakımdan kaynaklı cızırtı (dip sesde deniyor sanırsam) sorunu yaşıyorum. bir pencereyi oynatırken, scroll up/down yaparken, oyunlara girişlerse vs.
jakı değiştirmenin bir yolu varmıdır. becerebilirmiyim. yada başka bir jaktan ses alabilirmiyim. son çare ses kartı alıcam. şimdiden teşekkürler.

jack derken? bu dip sesin kaynağı elektrik bazlıda olabiliyor. yani pc'ye giden hattın topraklı olup olmadığı vs..

  • herospower  (09.12.10 02:48:46)
jakla falan alakalı değil ki o sorun.
(bkz: blitter noise)

  • sahteyazar  (09.12.10 02:55:36)
daha önce yoktu böyle bir sorun. her gün 2, 3 defa hoparlörü çıkarıp kulaklığı takıyordum. bunu devamlı yapmamdan jakta temassızlık oluştu sanırım. ama her halükarda bundan nasıl kurtulabilirim :(

edit: ayrıca dealextreme den 3$'lık usb ses kartı aldım. ses kalitesi rezalet ötesi ama bahsettiğim cızırtıları yapmıyordu.
  • maden suyu  (09.12.10 03:13:13 ~ 03:16:28)
Blitter noise doğru teşhis. Hiçbirşey almadan yapabileceklerin : Kullandığın ses sisteminin üstünde sesi açıp kısmana yarayan bir kontrol var ise, bilgisayardan sesi mümkün olduğunca açık tutup, ses sistemi üstünden kıs, sinyal/gürültü oranın bir nebze de olsa daha düzgün olur.

Windows'un mikserinden line-in, cd-audio, mic etc.. kullanmadığın herşeyi kapatmayı da deniyebilirsin.
  • skatheist  (09.12.10 05:18:58)