Şeker Kız Candy Sorusu

Neden introsunda japonca şarkı olan ve japonlar tarafından yapılan bir çizgi filmde bu kadar çok batı kültürü öğesi var. Yani hıristiyanlık, rahibeler, haç, giyim, sarışın olma, isimler terry grandchester falan. Ya da şöyle sorayım böyle bir çizgifilmin introsu neden japoncadır?

batı özentiliği?

  • mr fusion  (06.12.10 00:17:37)
bir zamanlar nippon isimli bir belgesel vardi, orada acikliyordu. kabaca diyordu ki japonlar o kadar icine kapali bir toplum ve o kadar kemiklesmis benlik algıları var ki tüm dünyayı japonlar ve uzaydan gelmis digerleri olarak algiliyor ve dış dünya ile kurduklari ilişkilerde sürekli olarak bu yabancilaşmayi yaşiyorlardı. bu özellikle popüler kültürlerine yansiyor ve sürekli olarak batı referanslari ve figürleri kullaniyorlar. bir özentiden ziyade, E.T. yi tanıma ve ortak bir nokta bulma cabasi; occidentalism diyelim biz ona tam olarak aciklamaya yetmese de.

  • atmacaged  (06.12.10 00:20:33 ~ 00:38:05)
japonlarda zaten batı hayranlığı bayağı ileride derecede, animelerde de bunu fazlasıyla görüyoruz karakterler hep yuvarlak gözlü falan, çekik gözlü karakter azdır genelde. candy de yanılmıyorsam amerika'da geçiyor. ingiltere'de falan geçen çeşitleride var. muhtemelen dallas tarzı dizilere özenilerek hazırlanmıştır.

  • r_u_h  (06.12.10 00:42:55)
tr.wikipedia.org

linkte tarihçe kısmında biraz açıklamış.

bi de şöyle bişey var.
2. Dünya Savaşı'nın japon halkı ve kültürü üzerindeki etkisi çok büyüktür. sosyal hayatlarını, inançlarını(bu çok ilğınç mesela) ve sanatlarını büyük ölçüde etkilemiştir. savaş sonrası Japonya anayasası amerikalılar tarafından hazırlanmış ve kültür emperyalizmi tavan yapmıştır. çok uzmanı değilim ama ben biraz da bundan diye düşünüyorum. o zaman dilimini iyi araştırmak lazım. zaten anime dediğimiz şey japon klasik el sanatlarının batı sanatıyla harmanlanması gibi bişey.
  • squatterbloat  (06.12.10 02:06:00)
az biraz anime görmüşlüğüm var; en az yarısı bu bahsettiğin "hıristiyanlık, rahibeler, haç, giyim, sarışın olma, isimler" gibi şeyleri içermekte(özellikle seriler). Yani Candy özelinde değil, "Anime" genelinde mevcut bir durum bu.

  • late viper  (06.12.10 05:28:21)