Yaşam maliyetlerini azaltmak için neler yapılabilir?

Yaşam maliyetlerini optimum düzeyde tutmak için ne gibi önerileriniz olabilir?
Benim aklıma gelenler şunlar.

Sigarayı bırakmak yılda ortalama 2000 tl- 2737 tl
Erkekler için berber yerine evde kendini saç traşı yapmak. = yıllık 150-200 Tl
Sinemaya gitmek yerine evde film izlemek (download) - 240 TL

Gibi.
Evet arkadaşlar yardımlarınızı bekliyorum. Takipteyim

sevgilisiz hayat= sayamadım ama çok

  • sarper361  (05.12.10 05:42:07)
evde yemek pisirmek!

  • fenerliyim ama feneri delgado  (05.12.10 08:02:37)
özel arabayı satıp toplu taşımaya yönelmek.

  • exexex  (05.12.10 09:47:00)
- evin yalıtımını yaptırarak ısınma giderini azaltmak.
- tasarruflu ampüller kullanarak,
laptop'u sürekli fişte tutmayarak,
buzdolabının kışlık, yazlık ayarını optimumda ayarlayarak,
kullanmadığın anda ampülleri söndürerek,i küçük alanlardaki aydınlatmada düşük watt ampül kullanarak,
kirlenmemiş, giyilebilecek giysileri hemen kirliye atmayarak,
evdeki elektrik tüketimini azaltmak.
- market alışverişini ucuza çıkarmak. bunun için de alışveriş öncesi liste çıkarıp onun dışına çıkmamak. alışverişi daha akıllıca yapmak, mesela bulaşık makinesi için tablet deterjan yerine, toz deterjan daha ucuzdur. keza seçtiğiniz markalar içinde, en yakın kaliteyi sağlayan daha ucuz, kaliteli markaları keşfetmek.
- her beğendiğinizi almamak. yeni bir şey alacaksanız tek nedeninin gerçekten size gerekli olması. 2 tane ayakkabınız varsa ve size yetiyorsa bir üçüncü, dördüncü ayakkabıyı almamak.
- dışarda alkol tüketi varsa kısıtlamak ya da çok ucuz mekanlarda takılmak.
- kitaplarınızı 2. el, sahaflardan almak ya da arkadaşlarla değiş tokuş yapmak.
- konsere para vermemek, onun yerine ücretsiz ya da düşük ücretli konser ya da etkinlikleri takip etmek.
  • pyro clustic flow  (05.12.10 09:56:00)
evde yemek aha pahalı lan, yemek malzemesi+bulasık+temizlik fln.

kendı evin olsun panpa, kira vs baya cok tutuyor.
  • bryan fury  (05.12.10 13:09:20)
@darkrocq
evet ne kadar dayanıklı ürün kullanırsak maliyeti o derecede düşüyor.
Camel Throphy botlar vardı (camel active değil)
12 sene giydim. Yıllığı 10'liranın altına geliyordu.
  • kaan atakan  (05.12.10 13:51:33)