seo, google vb uzmanlarına 10 puan değerinde bir soru

şimdi an itibariyle bir arama kelimesi öbeğiyle 12. sırada listelenen bir site düşünün. aynı aramayı yapıyorsunuz hiçbirşeyle oynamadan ve site 1. sırada çıkıyor. akabinde tekrar aynı aramayı yapınca tekrar 12. sırada çıkıyor. cache temizlenip tekrar edince 12. sırada geliyor gene. yani anlık bir 1. sıraya çıkış söz konusu. bu durumu nasıl açıklarsınız? (1. sırada listelediği sonuç 0.21 sn'de geldi. diğer denemelerde ~0.07 sn)

benim naçizane açıklamam server yükü nedeniyle 1. sırada gelen sonuç bir şekilde yedek ama daha güncel database verilerini içeren bir sunucudan geldi. tekrar yapılan arama sonucu ise gene rutin sunuculardan geldiği için böyle oldu*. eğer bu senaryo gerçekse bu sitenin geleceği parlak diyebilir miyiz?

:}
web aramalarımı özelleştir mi ne öyle bir zımbırtısı var o açıktır. google webmaster tools ile eşleştirmişseniz ve arada bir aratıp tıkıyorsanız falan sadece size 1. sırada gözükür. özelleştirme ayarını iptal edin ya da hangi sırada olduğunuzun kontrolü için kullanmadığınız alakasız bir browser kullanın.

  • Huan  (04.12.10 22:15:31)
aramaları dediğiniz gibi aynı dilde yaptığınıza eminseniz farklı serverlar ve güncellenme meseleleri söz konusudur.

  • ssyumusakg  (04.12.10 22:18:28)
@Huan hayır o zımbırtılar söz konusu değil. ki öyle bie şeyden kaynaklansa 2 sn, 5 sn, 10 sn sonra yaptığım aramalarda da 1. sıra olması gerekirdi diye düşünüyorum.

  • stopnsilence  (04.12.10 22:24:20)
dalgalanma olur ama 1. sıradan 12. sıraya kadar olmaz. daha az ara olur dalgalanılan sıralar arasında.

arama özelleştirmelerine bak sen yine de.
  • alidesidero  (05.12.10 00:54:54)
birinci sıradan sayfalar sonrasına bile dalgalanma olur.

çalışma mantığı bu yönde zaten, 50. sayfadan 1. - 2.sayfaya geçen keywordlerin dalgalanma hakkı yok mu?
  • ssyumusakg  (05.12.10 02:42:42)