Math 101 ciler. Türev yardımı

haftaya hayatımın ilk vizesini olcam. 1-2 tane sorum var okulda sormaya çalıştım ama profesörlüklerini yaptılar profesörler. o yüzden burdan sorucam kolay sorular.
kolay sınava hazırlık soruları. tam olarak ne istediğini anlamadığımdan çözüme gidemiyorum. yardımcı olmanız hayati.

1- Define the derivative ( türevi tanımlayınız)

2- Write the derivative formulas (türev formüllerini yazınız)

3- find the horizontal tangents of y=x^3-3x-2

4- write the generalization of the derivative of product formulas function?

sadece yol gösterseniz de yeterli

  • vericemparasını  (01.12.10 19:23:26)
türevi , türevin nasıl alınacağını iyi bilirim , gazi fizik ve makine müh. de matematik dersi aldım ama böyle türev sorusu görmedim... türevi tanımlamak ne ya nabacan türevi tanımlayıpta bu biligiyi sen öğrenciye ver ama türev alma sorusu sor. bunu sorma arkadaş...

  • conquerror  (01.12.10 19:30:00)
1)

türevin tanımı şurada sanırım bunu istiyor sadece Birinci tanımı(h türev) dediği formüller
tr.wikipedia.org
  • freebird5406  (01.12.10 19:34:32)
conquerror ağzını yiyim panpa.

  • vericemparasını  (01.12.10 19:42:47)
horizontal tangent dedigi, fonksiyonun turevini alip sifira esitle demek.

3x^2-3=0
x^2=1
x = 1, -1
y = -4, 0
  • dahicocuk  (01.12.10 20:07:25)
@dahicocuk 10 saniye önce yahoo answerda buldum ne olduğunu. sende sağol yinede :) peki by generalization hkakında bilgisi olan yok mu

  • vericemparasını  (01.12.10 20:14:17)
(a.b)' = a'.b + a.b' bunu diyor herhalde. "product formulas function" neymis ki ya?

  • dahicocuk  (01.12.10 20:28:17)
derivative of product demek çarpımın türevi demek. zincir kuralı gibi bi şey vardı burda. chain rule yani. (fxg)'=(f'xg)+(fxg')
bunu soruyo bence.

  • bellbane  (01.12.10 21:24:00)
teşekkürler arkadaşlar sorunum kalmadı

  • vericemparasını  (01.12.10 21:47:20)