pc'ye lisansli mac os x (leopard)

orijinal mac os x kurulabilir mi?

tam tersi oluyor da bu dediğiniz olmuyor. mac os x kurulabiliyor ama lisanslı olduğunu hiç sanmıyorum.

  • atrin  (17.01.08 18:48:56)
mac os x kuruluyor(ben kullanıyorum) fakat patched bir versiyonu gerekiyor ve çalışacağının garantisi yok. donanımın uyumlu olmalı ve şanslı olmalısın biraz. bulunan yeni yöntemler ile kerneli patchlenmemiş osxler de kurulmaya başlandı fakat leopard çalışıyor mu bilmiyorum bakmadım henüz, tiger kullanıyorum.

fakat yasal değil. gerçi lisans "only apple branded" bir bilgisayara kurmaya izin veriyor ama bilgisayarın üzerine apple logosu yapıştırıp "ben uygunum yasa bana bir şey diyemez" diyen kişiler mevcut, orasını bilemiyorum.
  • kurukafa  (17.01.08 19:24:52)
soru şöyle olsa daha tatminkar cevap verilebilirdi belki:
*pc makinede windows veya linux üzerine mac os x kurulabilir mi?(emulator programlar vb üzerinden)
**pc makine üzerine direk(herhangi bir işletim sistemi üzerinde olmadan) macos x kurulabilir mi?

*ilkinin cevabı: evet kurulabiliyor. pearpc denen macos emulatörü ile windows/linux üzerine macos x kurabiliyorsun.
program opensource bir proje. adresi pearpc.sourceforge.net
bu programla ilgili kurulum ve benzeri daha ayrıntılı bilgiler ve diğer toollar için bir kaynak da şu var: pearpc.net
bir de bir ara cherryos denen pearpc muadili bir program vardı. ama artık yok.

**
ikinci sorunun cevabı da evet. lakin birkaç önşartı var. işlemcinin SSE2, SSE3 desteğinin olması gibi.
sonra "MacOSX install dvd JAS" gibi googlda arama yapıp kırılmış*cracklenmiş macos dvd sini indirmen gerek.(bu dvd intel ve amd işlemciler için faklı. hangi işlemciye sahipsen onun jas ile biten rarlarını indirmen gerek)
bu konu hakkında da ayrıntılı bir bilgiyi şuradan bulabilirsin:
www.arkasokak.net
edit: ikinci şık için lisans problemi olabilir. zira bu indirilen "MacOSX install dvd JAS" dvdsi bi şekilde kırılmış*patchlenmiş*cracklenmiş bir dvd galiba. bu nedenle illegal olma ihtimali var evet.
  • fizikopat  (18.01.08 00:02:14)
crack'li kurulabildigini biliyorum, crack'siz kurulabilir mi diye merak etmistim. pearpc guzel fikirmis, fullscreen destegi ve ram sorunu yoksa tabi.

  • turkish tekila  (18.01.08 08:51:39)
leopard var kurulabilen.
iki farkli release var, biri hem sse2 hem sse3 destekli (toh release)
digeri ise sadece sse3 destekliyor. muhtelif yerlerde arama yaparak ula$abilirsin.
ama donanim baya sorun oluyor. ben kullaniyorum ikinci harddisk'im ile ama baya uyum sorunu var.
  • sourlemonade  (18.01.08 11:10:28)
pearpc nin full screen desteği var. fakat emulator bir yazılım olduğu için haliyle performans sıkıntısı çekeceksin.

  • fizikopat  (18.01.08 19:06:01)
evt orjinal mac leopard dvd si pc ye kurulabiliyor ama oldukça zor, 2 hdd kullanılıyor netkas.org incele pc efi v8 kullanılıyor sanırım.

  • exdp  (24.02.08 22:57:35)