Excel icin acil yardim lütfen...

Arkadaslar Elimde bir excel tablosu var.A ve B olmak üzere iki sütundan olusuyor.Yapmak istedigim sey;Örnegin B sütununa 100 Yazinca,A sütunundada 100 Yaziyor diyelim.Ancak olurda Yanlislikla,100 yerine farkli birsey girilince A ve B sütunlarinin Kirmizi veya baska bir renge dönüserek beni uyarmasini istiyorum.Bunu nasil Yapabilirim.Lütfen Yardim edin.Simdiden cok tesekkür ederim...

biçim > koşullu biçimlendirme
den yapıldığını biliyorum. burdan ister kutunun ister içindeki yazının renk ve biçimini değiştirebilirsiniz. hiç yapmadığım için nasıl yapılıyor bilmiyorum.

  • sttc  (29.11.10 15:05:04)
Burada tam olarak istedigim sey,iki hücreninde ayni olmamasi durumunda renk degisimi.Yinede zahmet edip yardimci olmaya calistiginiz icin tesekkü ederim...

  • yoruldumamayorgundegilim  (29.11.10 15:06:35)
yapmaya çalışıcam. ama öncelikle sorudan tam emin olayım.

B1 kutusunda 100 yazıyor. siz A1 e 100 yazdığınızda herşey normal olacak. ama 100 dışında başka bişey yazarsanız uyarı verecek?
  • sttc  (29.11.10 15:14:08)
Evet Aynen öyle olmasini istiyorum.Cok tesekkürler yardim icin.

  • yoruldumamayorgundegilim  (29.11.10 15:16:04)
yapmayı başardım ama formül olarak görünmedi. o yüzden size nasıl yapıldığını anlatayım:

A1 ve B1 hücrelerimiz mevcut. B1 de referans değerimiz yazıyor: 100
A1 e değer girdikten sonra da B1 i kontrol edip ona eşit olup olmadığını kontrol edecek. Eşit değilse A1 hücresi kırmızı ile doldurulacak. (eşit olmama durumunda sadece A1 veya hem A1 hem de B1 kırmızı olabilir, size kalmış ama basit olsun diye sadece A1 i kırmızı yapmayı yazıyorum, değişik bir şey lazım olursa üzerinde uğraşırız yine)

A1 hücresine tek tıklayıp Biçim > koşullu biçimlendirmeye tıklayın
3 kutu var. ilki "hücre değeri", ikincisi "eşit değil" olarak ayarlayın. üçüncü kutuya tıklayıp ardından B1 kutusuna tek tıklayın.
Ardından aynı penceredeki "Biçim" butonuna tıklayın. sekmelerden "desen" e geçip istediğiniz renge tıklayıp tamama basın. diğer pencerede de tamam a basıp işlemi tamamlayın.
  • sttc  (29.11.10 15:28:39)
Degerli Kardesim sttc,müthissin.Gercekten cok ama cok tesekkür ederim.Takildigim bir yer olursa yardimini istemek icin seni tekrar rahatsiz ederim.umarim sorun olmaz.cidden cok tesekkürler...

  • yoruldumamayorgundegilim  (29.11.10 15:35:22)
Sanirim bu sistemi uygulayamiyorum.Cünkü Esitliklerini saglamaya calistigim A1 ve B1 Hücrelerinden,B1 in icerisindeki miktar,Formüllenip oraya yazilmis olan miktar.Yani B1 Icerisindeki miktar elle degil,formülle yazilmis.Nasil yapabilirim acaba...

  • yoruldumamayorgundegilim  (29.11.10 15:42:04)
o üçüncü kutuya şu değeri yazın. (referans değerin B1de olduğunu varsayarsak)

=$B$1
  • sttc  (29.11.10 15:53:02 ~ 15:57:54)