sarki bulmak

macbook air reklamini izleyen bilir, arkada cok hos bir parca var. basliginda da bir yazar yazmis zaten kime ait oldugunu, adini. benim merak ettigim, bu sarkilari nereden buluyorlar, nasil kesfediyorlar? volkswagen golf reklaminda da frente - bizarre love triangle vardi mesela. nedir bu adamlarin kaynaklari?

Bazı siteler varmış bu konu hakkında özel, ben de yeni öğrendim (sözlükten ya da buradan). Bu sitelerden 1-2 tanesi (bkz: reklam müzikleri) başlığında var. Diğerlerini aradım da bulamadım şimdi. Sanırım bu sitelerden bulunuyor ya da forumlardan falan.

Düzenleme: Öeeh çok mu yanlış anladım?
  • colonizer  (16.01.08 11:29:46)
bu adamin kaynakları değil aslında, nasıl reklamı yaptırmak için bir reklam ajansıyla çalışılıyorsa reklam ajansı da reklam müzikleri için başka bir şirketle çalışıyor.
örnek vermek gerekirse akbank reklamlarını yapan yorum publicis adlı ajans ama müziklerini yapan jingle house(ömer ahunbay). tahmin ediyorum ki gene bu tarz bir şirket seçiyor reklam da kullanılacak müziği.

  • fiddlerontheroof  (16.01.08 12:11:59)
benim demek istedigim bir reklamdaki sarkinin adini bulmak ya da jingle besteletmek degil, varolan bir sarkiyi reklamda kullanmak icin secmek, yani mesela apple o sarkiyi nasil kesfetti?

  • turkish tekila  (16.01.08 15:58:09)
işte bahsettiğim gibi apple keşfetmiyor o şarkıyı reklamın üstüne şarkı yapmakla(ses kurgulamakla) yükümlü olan şirket buluyor, ya da tabi şöylede olabilir ajansta yaratıcı yönetmen ahhh bu fikre şu şarkı çok güzel olur, bunu kullanalım da diyebiliyor haliyle.

  • fiddlerontheroof  (16.01.08 20:23:15)
tamam da o adam nereden buluyor? cunku sarki bilinmedik olsa bile guzel bir parca.

  • turkish tekila  (17.01.08 00:19:16)