ingilizce'de preposition olayı

in at on..

bunların nerede ne zaman kullanılacağını ayırt edemiyorum. yapan nasıl yapıyor? bir ingilizle konuşsam her türlü anlayacak beni in yerine at kullansam mesela.

öğrenemiyorum ben bunların kullanım yerini. kulak aşinalığı mı gerektiriyor nedir bunun olayı?

İngilizle konuşmaya başladığınız anda yabancı olduğunuzu anlayacak zaten, onun için kasmayın. in'ler at'ler filan kullandıkça oturur, bir reçetesi yok.

  • sourlemonade  (26.11.10 17:19:59)
hepsini tabi ki öğrenemezsiniz. ancak önemli olanlarını öğrenmeniz şart(at night, on drugs, in the house). ayrıca kelimeleri öğrenirken prepositionları veya kullanıldıkları diğer eklerle öğrenirseniz çok işinize yarar. with, for vesaire.

  • nesin sen iki kollu adam falan mi  (26.11.10 17:23:41 ~ 17:24:09)
prep. ler temel olarak ikiye ayrılır: kurallı olanlar ve kuralsız olanlar ( anlatması kolay olsun diye seçtim bu ifadeleri)
kurallılar da yer, zaman ve hareket bildirenler. bunları çalışarak öğrenebilirsiniz.
mesela yer anlatanlardan: in içinde demek in the garden gibi.
zaman olarak in aylar ve mevsimlerden önce, in summer, in May gibi
hareket, to yönelme go to school okula gitmek gibi.

kuralsız olan prep. lar dediğim şekildeki kullanım belli bir kurala tabi değpildir ve bunlar genelde fiillerle beraber kullanılır. bu durumda yeni bir fiil öğrenirken prep. alıyorsa onu da beraberinde öğrenmek gerekir, bu da gramer değil, vocabulary yani kelime bilgisidir.
mesela dinlemek fiilini listen diye değil listen to sth./smb. şeklinde öğrenmek gerekir.
kimi fiillerde de aynı fiil aldığı prep.e göre anlam değiştirir.
look görünmek
look at bakmak
look for aramak gibi...

siz en iyisi önce ilk gruptakilere çalışın parça parça.. orta seviyede yer zaman hareket prep. lerini en geç 1 ayda halledersiniz. o kadar sürmez bile aslında.

diğer grup prep. lerdeki sorunu halletmek daha zor ve kom pleks, zira her prep gerektiren fiile yeniden göz atmak ve çalışmak gerekecek. bu noktada da en güzeli kelime öğrenme sürecinde fiillerin aldığı prep lere de fiiller kadar önem verip onları birlikte öğrenmek.
  • pyro clustic flow  (27.11.10 00:42:01 ~ 00:44:39)