Objektifler

bu fotoğraf makinesi objektiflerini biri anlatabilir mi? yada bir döküman.
öğrenmek istediğim şey şu
mesela 18-55mm objektifin özelliği nedir. 70-300mm diyelm mesela diğerleriyle farkı nedir yani demek istediğim bu sayılar neyi ifade ediyo ve farkları nedir?

odak uzunluğu (yani film düzlemi ve mercek arasındaki mesafe) aralığı oluyor. mesela 18-55 için bu iki aralıktaki değerlerde gezinebiliyorsunuz. anlatamadım gibime geliyor :/

  • kayranin kedisi  (20.11.10 13:49:43)
yazdığım cevap görünmüyor tekrar yazıyorum. Denildiği gibi odak uzaklığıdır. Sabit bir alan üzerine düşen görünütünün genişliğini belirler. Bu şu demek oluyor. yaklaşık 50mm de çekilen bir Fotoğraf insan gözünün gördüğü alan kadardır. Bu değer 50mm nin üstüne çıkarsa görme açısı daralır ancak fotoğrafın düştüğü alan (film veya sensör) sabit kaldığından uzaktaki nesneler daha yakınmış gibi görünür. Yani bildiğimiz zoom durumu olur. Bu tip obkjektifler genelde doğa ve spor fotoğrafçılığında sıkça kullanılır. 50mm nin altında ise açı genişler. ancak yine alan sabit kaldığından daha fazla alanı daha uzakta görürüz. yani yakındaki nesneler uzaklaşır. bu tip objektifler ise genel olarak stüdyo fotoğrafçılığında sıkça kullanılır.

  • muratk18  (20.11.10 14:17:02)
18mm olunca daha geniş bir açıyı görürsün ve daha yakındaki şeyleri çekebilirsin, o sayı büyüdükçe dar açı olur ve daha uzağı gösterir sana.

Ayrıca bu sayılar arasındaki fark arttıkça optik element sayısı da artacağından kalite düşer.
Örneğin 18-55 için 55/18 = yaklaşık 3. Bu değer iyi bir değer, 4 den fazlası kalitede düşüşe neden olur.
Ayrıca lensin olayı bu sayıların yanında F ile belirtilen diyafram değerlerinde de gizlidir. Onlar da ayrı bir konu.
  • lzooml  (20.11.10 14:18:29)
70-300mm gibi objektifler odak uzaklığının 70 mm ile 300 mm arasında ayarlanabileceğini belirtirler. 18-55mm, 100-300mm gibi objektiflerde de durum aynıdır.

  • muratk18  (20.11.10 14:19:13)
muratk18'e ilaveten;
uç derecelere gittikçe elde edeceğin görüntüde bazı bozulmalar olur. balıkgözü lensler buna bir örnek. ya da telefoto lenslerin öndeki ve arkadaki görüntüyü bastırıp sanki daha yakınlarmış izlenimini oluşturması.

18-55 genelde fotoğraf makinesiyle beraber gelen standart lens oluyor. bunun sebebi de günlük kullanıcının gördüğü şeyi olduğu gibi fotoğraflamak istemesi. tabii bu lens macro ya da tele çekimler için yeterli olmadığı için zaman içinde bu ihtiyaçları gidermek için daha farklı aralıklarda lensler almak gerekiyor.
  • kayranin kedisi  (20.11.10 14:27:11)
sorunu en iyi açıklayacak görsel şudur.

tinyurl.com

18-55 aralığında zoom yapıyorsa o aralığa bak. nasıl bir fark var 70-300 ile görürsün. bu arada canon ve nikon gibi makinelerde crop faktörü olduğundan tam anlamıyla 18-55 te 27-82 gibi bir aralığa bakıcaksın. 70-300 de ise 105-450.
  • cedric tweedledee  (20.11.10 14:44:38 ~ 14:45:22)
cedric tweedledee, o çizim biraz yanıltıcı çünkü Crop faktör hesaba katılmış. yani sensörün 35 mm (normal film boyutu) değil daha küçük olduğu (full frame olmayan dijital makineler) durumlarda söz konusu. Normalinin 1.6'ya bölünmüş hali yani.

  • muratk18  (20.11.10 15:53:12)
yani uzaktaki bir nesneyi fotoğraflamak için 300 mm tarzı objektifler daha yakın ve daha geniş açıyı almak için daha düşük sayılı objektifleri tercih ediyoruz. o halde makro çekimlerde düşük sayılı objektifler mi yüksek sayılı objektifler mi kullanılıyor ?

  • vericemparasını  (20.11.10 16:08:12)
genelde 50-100 arası tercih edilir diye biliyorum ama daha yüksekleri de kullanılabilir heralde. makro çekim için buna uygun görülen objektifler tercih edilmeli. Genelde model isminde makro geçer. örneğin:

tiny.cc

makro olduğu belirtilmeyenlerde ise kısa odaklama mesafesi olan ve diyaframı büyük (f değeri küçük) modeller uygundur. Daha da ilerisi için astigmatizm (küresel bozulma) engellenmiş lensler tercih edilmeli.
  • muratk18  (20.11.10 17:18:11)
dikkat etmemişim.

o zaman şu daha uygun

tinyurl.com
  • cedric tweedledee  (20.11.10 17:32:25 ~ 17:33:57)