Olasılık ile ilgili bir soru ?

Bir durumla karşılaştım ve bunu basitçe soruya dönüştürdüm ama içindende çıkamadım sonra :)..Nasıl buluruz bunun hesabını

Soru şu :

Bir torbada 4000 tane top var.5 tanesi kırmızı renkte , 3995 tanesi beyaz renkte..Önce torbadan rastgele 1333 tane top seçiliyor.Daha sonra seçilen bu 1333 top içerisinden 20 li gruplar halinde toplar seçiliyor.(1320 top olarak düşünülebilir)..Başta bulunan 5 kırmızı topun aynı 20 li grup içerisinde bulunma ihtimali nedir?

ya bir şeyler karaladım da emin değilim pek,

C(5,5)*C(3995,1328)*(TOPLAMİŞARETİVARBURADAX=0'dan 65'e kadar)C(1333-20X,20)*C(20,5) şu torba seçme işini bilemedim pek ama, böyle olsa olur gibi geldi:\
  • dambil  (14.11.10 00:37:23)
akalmor , dediğin gibi basitleşmez verdiğin örnek soruyla tam olarak aynı mantıkta değil.Mesela şöyle bir soru olsaydı ;
İki torbadan birinde 3 kırmızı 4 tane beyaz renkte top ,ikinci torbada ise 4 kırmızı 5 beyaz top olsa.Birinci torbadan rastgele bir top alınıp ikinci torbaya atılsa ve daha sonra ikinci torbadan rastgele seçilen topun beyaz olma ihtimalini sorsa.. Bunu nasıl çözersin

Ya 1.torbadan beyaz top seçilmiştir ve ikinciye atılmıştır bu durumda 4/7*6/10 yada 1.torbadan kırmızı top seçilmiştir ve ikinci torbaya atılmıştır bu durumda da 3/7*5/10 şeklinde seçimlerden dolayı olasılık (4/7*6/10)+(3/7*5/10) şeklinde olur.

Benzer şekilde bizim sorumuzda 1.torbada 4000 top olsun,5 i kırmızı 3995 i beyaz..İkinci torba ise boş olsun.Önce birinci torbadan 1333 tane rastgele top seçilsin ve 2.torbaya atılsın.

Bu kısımda kırmızı topların 1333 ün içinde olup olmaması ihtimali bulunuyor , yukarıdaki sorudaki mantık gibi ,senin söylediğinde ise eğer fark yok ise 4000 içinden seçilen 1333 topun içinde 5 kırmızının zaten garanti olduğu anlamına yakın bir şey çıkıyor.

Öncelikle rastgele seçilen 1333 topun içinde 5 tane kırmızının bulunma ihtimali bulunacak bunun üstüne , bu 1333 toptandan rastgele 20'şer tane şeklinde toplar seçilecek.gruplanacak.en son durumda bu 20 li gruplar içerisinde 5 kırmızının hepsi bir yerdemi değilmi..
  • FAtE  (14.11.10 13:20:32)
dambil , pek birşey anlamadım :S

  • FAtE  (14.11.10 13:20:54)