İngilizce Çeviri Yardım - Hangimiz haklıyız?

With their amazing diving abilities and sensory capacities dolphins are used to locate underwater mines. They search out mines using their biological sonar. Once a dolphin locates a mine it alerts the trainer. After the dolphin has been removed from the search area the mines can be safely removed.

Paragraf bu. Ben bu paragraftan yunusların dalma ve yer tayin etme yetenekleri sayesinde sualtı mayınlarını bulmakta kullanıldığını anladım. İngilizce hocamız ise ısrarla sualtındaki yuvaları bulmak için kullanıldığını söylüyor.

Hangimiz haklıyız bu konuda? Kafayı yemek üzereyim.

Teşekkürler.

Hocan pok yesin, yuva olsa neden remove etsinler? Bildiğin mayından bahsediyor.

  • jesterdvine  (09.11.10 14:06:24)
sen haklısın.

mine'nin mayın olduğunu sözlükten bakmak niye yeterli olmadı?

tureng.com
  • anonimyususer  (09.11.10 14:06:40 ~ 14:08:56)
eh, siz haklısınız tabii ki.

www.youtube.com
  • galadnikov  (09.11.10 14:09:18)
gerizekalı bi hocanız varmış, haklı olan sizsiniz

  • madyb  (09.11.10 14:43:00)
ben ingilizce bilmenin ötesinde deniz biyoloğuyum. Yunuslar amerikan ordusu tarafından mayın taramalarında ve bazı casus kayıtlarda kullanılmak üzere eğitilmekte. Mines gayet mayın anlamına geliyor. Deniz Biyolojisinde mines yuva anlmında kullanılmaz. Hatching area; yumurtlama alanı, habitat ( yaşam alanı), biotop (yaşam alanı) falan kullanılır. yunuslar beyaz kumul alanlarda kumun altına kendini saklayan balıkları bulup çıkartırlar, Ona da mine denmiyor zaten. Ayrıca yuva bulmak için yapıyor olsalar bile son cümlede neden yunuslar uzaklaştırıldıktan sonra güvenli bir şekilde orası imha edilir yazsın ki?

Etkileyici dalış yetenekleri ve sensor kapasitelerinden ötürü yunuslar sualtı mayınlarının yerini tespit etmekte kullanılmaktadır. Onlar, biyolojik sonarlarını kullanarak mayınları tararlar. Yunus mayının yerini tespit ettiğinde,bu, eğitmeni uyarır. Yunus arama alanından uzaklaştırıldıktan sonra mayınlar güvenle imha edilebilmektedir.
  • kleonis  (09.11.10 18:23:52)