Yemeğe ne kadar tuz koyuyorsunuz?

Misal bir tencerelik yemeğe ortalama ne kadar tuz atarsınız? Misal ben 1 paket makarna pişiriyorsam 1 silme yemek kaşığı tuz atıyorum. Çok diyorlar, ama tadında çok veya eksiklik olmuyor, az olursa bir boka benzemiyor tadı. Siz napıyosunuz?

Fazla tuz zararlı, nası kurtulucam bu tuz sevdasından bilmiyorum :)

Hiç atmıyorum, hipertansiyondan korunuyorum.

Siz de atmayın, siz de koruyun kendinizi.

[Çoğu besin maddesinin içinde zaten tuz var. Siz de atmayın.]
  • ornette  (08.11.10 13:10:31 ~ 13:10:59)
Umarım dışardan iyot takviyesi alıyorsunuzdur, yoksa tiroid problemleri kaçınılmaz...

  • groove salad  (08.11.10 13:12:36)
Şimdi şöyle bir gün ben yanlışlıkla ablamın çorbasını içme gafletinde bulundum.
Aman Allah'ım böyle birşey olamaz..
O yüzden değişiyor ama yarım paket makarna için 1 yemek kaşığı tuz atmıştım ama çok tuzsuz geldi bana tadı.
  • ucamayanadam  (08.11.10 13:13:44)
aliskanliklarinizdan nasil kurtuluyorsaniz bundan da oyle kurtulun
kimi kademeli kurtuluyor, zamanla azar azar
kimi kokten tek seferde
bir de o kadar tuzu haslama suyuna koyuyorsunuz degil mi
bu bile fazla yahu?
bir davranisin aliskanliga donusma suresine dair bir seyler okumustum
her davranis icin farkliliklar gosteriyordu ama onunuzde bir surec koyun bir de ingilizce ama
www.pickthebrain.com

düzeltme: ben haşlarken hic tuz kullanmadigim icin fazla geldi, herkesin pratigi tabi ki farkli
  • rn  (08.11.10 13:19:05 ~ 14:38:30)
hiç atmıyorum tuzsuz yiyiyorum.

  • buffy de vampir sayilir  (08.11.10 13:21:16)
tencereye değil tabaga atıyoruz.

  • bryan fury  (08.11.10 13:25:06)
makarnada tuz oranı benim bildiğim su miktarına göre ayarlanıyor. 1 litre suya 1 silme tatlı kaşığı tuz koyuyorum ben. genelde iki litre su kullandığımdan 2 silme tatlı kaşığı.

  • sir gawain  (08.11.10 13:29:45)
ölçün doğru, ancak o kadar olur zaten. fazlası iyi değil. az gelen üstüne eker yemeğin. çok tuzlu diyen kişi içinde o geldiği zaman az tutarsın tuz miktarını. herkesin damak tadı değişik, burada şöyle yapmalısın ya da şu kadar miktar koymalısın dememiz pek bir şey ifade etmiyor açıkçası.

  • yaseka  (08.11.10 13:33:16)
ben cok az atarim, bir cay kasigindan birazcik daha az zira bizim salcada tuz var.

  • ispinoz  (08.11.10 13:55:17)
her seferinde tuzsuz olmasın diye şeker kaşığı kadar koyuyorum ve tuzlu oluyor :(.

sanırım 1 çay kaşığı atmak ya da hiç atmamak en iyisi, özellikle tuzlu salça atılıyorsa.
  • paranoid corpse  (08.11.10 13:59:31)
makarnaya atılan tuz direkt makarnaya geçmiyor ki? suya atıyorsun tuzu bir miktarı makarnaya geçiyor. o yüzden noma problema.

  • trapperzones  (08.11.10 14:07:30)
gida muhendisi olan arkadasimin soyledigine gore gunluk almamiz gereken tuz miktari yedigimiz ekmektekinden fazlasi degilmis...yani bir yemege kattigimiz herhangi bir tuz miktari her durumda fazladir...

  • purkinje  (08.11.10 14:41:22)
makarnaya tuz yemek kaşığıyla konur ama silme yemek kaşığı biraz fazla olmuş. yarım kaşık uygun. yemekle özdeşleşmesi açısından ayarı dengelemek iyi çünkü makarnanın üstüne tuz atmak pek hoş olmuyor. ama yine de yemekleri az tuzlu ve az şekerli yapmak daha mantıklı. bunları az tüketenleri mağdur etmeyin.

  • atmosphere  (08.11.10 14:56:42)
çok tuz!! oha!!

ama kademeli azaltmanda fayda var yoksa halsizlik yapıyor. tencereye az tuz at (bir tatlı kaşığı mesela) illa ekleyeceksen tabağındayken ekle, onu da abartma
  • no avalon  (08.11.10 15:31:23)
@groove salad: Tiroid hormon düzeyim gayet normal, hiçbir problemim yok. :)

  • ornette  (08.11.10 16:03:49)