Analog 35 mm Makine

Analog kullanmak istiyorum artık. Gönlümde Zenit 122 var aslında ama elime bir Zenit 11 geçecek yakın zamanda.

Şimdi;

Zenit 11 iş görür mü? Zenit 122 ya da Zenit 12xp mi olmalı sonraki önceliğim? Zenit 122 vs Zenit 12xp kıyaslamasında hangisi daha yeğdir?

Temiz + çalışır vaziyette Zenit 122 ve Zenit 12xp'ler kaç paraya gidiyor Hayyam Pasajı'nda? Ayrıca başka ucuz yollu analog makine tavsiyesi de alabilirim.

Şimdiden teşekkürler.

Hiç şu model olsun deme. Bulduğun ilk hesaplı makineyi al derim. Daha sonra istediğin makineyi seçerken daha bilgili olacağından daha doğru kararlar verirsin.

  • inugard  (31.10.10 14:12:14 ~ 14:12:45)
bence zenit çok saçma bir makine. alacaksanız nikon fm nikon f2 ya da ne bilim canon ae-1 program falan lara yönelin derim. zenitin artık lensleri (vidalı mı ne) çok bulunmuyor. 50mm 28 mm 35 mm falan tek tük bulunuyor. ama bir nikon fm aldığınızda inanılmaz bir lens seçeneği karşınıza çıkıyor. fiyatları da (hani zenit kadar olmasa da) gayet uygun 150 tl yle 400 tl ye kadar falan ai ler var hepsi inanılmaz lensler.

geçen bir fm miydi f2 miydi neydi 250 ye bulmuştum. gerçekten alamayınca içim ağladı kaşım düştü.
  • cedric tweedledee  (31.10.10 14:37:31)
  • cedric tweedledee  (31.10.10 14:39:53)
Analog'un ilk aklıma düşmesini müteakip araştırdığımda Canon a1'de karar kılmıştım ma şimdilik ona bütçe ayıramıyorum. İleride yine terfi ederim.

Peki Canon a1 mi, yoksa muadili Nikon'lar mı?
  • shangrilla  (31.10.10 15:27:53)
ya aynı şey hepsi ya. nikoncular nikon der canoncular canon der. canon u çok bilmiyorum ama nikonda lens seçeneği aşırı. ayrıca ileride dslr ye geçerseniz mf ai lensler dslrlerde de çalışıyor.

  • cedric tweedledee  (31.10.10 15:36:53)
bulabilirsen nikon f3 ya da f4 tavsiye ederim.

  • acidelic  (31.10.10 16:16:04)
Canon AE-1 Program al mutlaka. Benim kullandigim ilk makina ve hala da kullanirim cok memnun kalacaksin. Temizini 150 200 arasi bulabilirsin fotograf sitelerinden.

  • solistra  (31.10.10 16:17:58)
minolta x700 de bayağa iyidir bulursanız temiz düşünün derim.

  • chavezding  (31.10.10 16:23:02)
pentaxlar da var bu segmentte. pentaxçı arkadaşlar da onu kullnaıyolar mesela. onlarda da çok falza lens seçeneği var.

yani deyieceğim odur ki
; canon da alsanız nikon da alsanız minolta da alsanız pentax dA alsanız hepsi aynı bokun soyu. hiç biri diğerinden daha üstün değil. he neye bakarsınız alırken hangisi daha falza ve ucuz lens seçeneği sunuyor hangileri ileride dslr ye geçerken de kullanılabilecek lensler sunuyor. benim canonu sevmememin en büyük nedeni budur. adamlar bayonet değiştirdikten sorna o eski lenslerin hiç biri kullanılamıyor yeni makinelerde.

mesela sony de konica-minolta AF mount kullanıyor, pentax da bildiğim kadarıyla hiç bayonet değiştirmedi.
  • cedric tweedledee  (31.10.10 16:45:55)
A1 al ilerde. a1 yerine ae1 tavsiye edenlere bakma aynı tadı yok. Yalnız a1in elektronik devresi çabuk bozuluyor demişti bi tamirci.

  • inugard  (31.10.10 23:21:04)
İşin içine mümkün mertebe az plastik ve elektronik girsin diyorum. Zenit doyursun metal açlığımı, sonrasında bakacağım zaten.

  • shangrilla  (31.10.10 23:59:53)