Piyasa yapısı

Selam Ricardolar, ekonomi çalışıyorum da resimdeki slaytta kafam karıştı img89.imageshack.us , piyasa yapısını tam rekabet ve eksik rekabet olarak ikiye bölünmüş, eksik rekabeti de
tekelci rekabet
oligopol
monopol
olarak 3 e bölünmüş galiba
iyi de monopol ve oligopol zaten tekelci rekabetin alt başlıkları değilmi
kim kimin alt başlığı karıştı, bilen piyasa yapılarını söylesin kaça ayrılır, alt başlıklar neler falan?

Iktisada Giris kitabina baktim simdi, kitapta soyle kategorize edilmis:

1. Tam rekabet piyasasi
2. Monopol piyasasi
3. Oligopol piyasasi

Monopol ve Oligopol, sizin gosterdiginiz siniflandirmada eksik rekabetin alt baslisklari, ki bu dogru denebilir.

Tekelci rekabet ise, piyasada ayni mali satan cok sayida saticinin bulundugu ve malin fiyatini etkileme gucunun az oldugu bir baska piyasa cesidi. Buna ornek olarak sizin kaynak bakkal vermis, ben de cep telefonu piyasasi diyorum. Istediginiz zaman ikinci el cep telefonu alim satim isine girebilirsiniz, satacaginiz fiyati belirlerken siz az etkili olursunuz, piyasa cok etkili olur.

dolayisiyla son siniflandirma su sekilde:
1. Tam rekabet
2. Eksik rekabet
....a. Tekelci rekabet
....b. Monopol
....c. Oligopol
  • lightblue  (31.10.10 10:31:57 ~ 10:32:48)