Eflak-Boğdan 'ın Osmnanlı'da özel statüye sahip olmasının nedeni ?

Evet öncelikle liseli detected. siz yazmadan belirteyim bunu.

Soru şu, Eflak ve Boğdan'ın Osmanlı'nın fethedip topraklarına kattığı diğer eyaletlerden farklı olarak, Klasik dönemde imtiyazlı bir statüye, özerkliğe sahip olmasının nedeni nedir ?

Dini vs. değil daha farklı bir durummuş tarih hocasının söylediğine göre. kesin cevabı bilmeseniz bile, kendi fikirlerinizi yazabilirsiniz. çünkü kesin doğru bir bilgiye ulaşamadım şimdiye kadar, aklıma burası geldi, en azından tek kişiden öğrenmem, farklı kişilerin yazdıklarını okurum dedim. gerçekten öğrenmem gerekiyor bunu. teşekkürler şimdiden.

----- alıntıdır -----
Eflak-Boğdan Ayaklanması ve Romanya'nın Ortaya Çıkması
Eflak-Buğdan Ayaklanması ve Romanya'nın Ortaya Çıkması
Eflak ve Buğdan Prenslikleri, Osmanlı hakimiyetine girene kadar çeşitli milletlerin istilalarına maruz kaldı. Ancak XV'inci yüzyılın başlarından itibaren Osmanlı İmparatorluğu bu bölgelerde varlığını hissettirmeye başladı.

1393 yılında Osmanlı Padişahı Sultan Beyazıt'ın orduları Tuna Nehri kıyılarına ulaşmıştı. Eflak Voyvodası Mircea, 1389'da tehlikeyi daha önce gördüğü için birliklerinden bir bölümünü Sırpların yardımına göndermiş ve Kosova Savaşında Sırpların yanında savaşmıştır. Beyazıt, 1394 yılında Eflak Voyvodasının bu hareketine karşılık olarak, Tuna'yı geçti ve Orşova'ya ulaştı. Ardından Prensliği istila ederek Eflak ordularını Kroiva yakınındaki Rovin bölgesine çekilmeye zorladı. Mircea'dan sonra voyvoda olan I. Vlad, Osmanlı Devleti ne vergi ödemeyi kabul etti. 1396'da Osmanlılar Vidin Bulgar Prensliğini ele geçirdikten sonra Tuna boyunca Eflak, Osmanlı İmparatorluğu ile komşu oldu. Tahta yeniden çıkan Mircea, Osmanlıların 1402 Ankara yenilgisinden faydalanarak, Silistre ve Dobruca'nın bir bölümünü geri aldı. 1413'te I. Mehmet, İmparatorluğun birliğini yeniden sağlayınca Mircea, Osmanlı İmparatorluğu na yılda 3000 düka vergi ödemeyi kabul etti. Mircea'nın 1418'de ölümüyle Osmanlı, Dobruca'yı tekrar ele geçirdi. I. Mehmet Eflak tahtına II.Dan'ı geçirdi. Böylece 1419 yılından itibaren Eflak, Osmanlı İmparatorluğu etkisi altına girmiş oluyordu.

Eflak Prensliğinden sonra Osmanlılar, epey uzakta olan Orta Karpatların, Dinyestre Nehri ile dağlık bölge arasında kalan Buğdan'a ilgi duymaya başladılar. Fatih Sultan Mehmet, İstanbul'un fethinden sonra Buğdan'a bir ültimatom göndererek Voyvoda Petru Aron'dan kendisine boyun eğmesini istedi. Buğdanlılar uzun tartışmalardan sonra Osmanlı Padişahının isteklerini kabul ettiler. II. Mehmet, 9 Haziran 1456'da yayınladığı bir fermanla 2000 düka-altınlık bir vergi ödemesi kaydıyla savaş durumunu sona erdirdi. Resmi olarak 1456 yılından itibaren Buğdan, Osmanlı İmparatorluğu na bağlı hale geldi.
------
anlasma geregi kabul etmisler , unutma ki savaşsız bi şekilde alınmıs , bundan otesı şamda kayısı zaten fetihin temel amaci vergi toplamak e zaten bunu kabul etmis..
yazinin devamı surda
www.e-tarih.org
  • kennym  (27.10.10 21:27:52)