hocanın japonya dan sogutması

istasyon insanları dün tokyo universitesi nde doktorasını tamamlayıp su an kendisinden dersler aldıgım hocamla aramızda geçen konuşma

hoca:sen gel bizim bölüme bence
ben:ya ciddi misiniz hocam
hoca:tabi yeaa
ben:(tam zamanı diyip yardırdım) master için japonya?
hoca: hiç bulaşma bence.. Ben cok ezildim onlar cok tutucu millet..bi proje olur sen öle bakarsın arkalarından millet toplaşıp çalışırken almazlar aralarına bıdıbıdı
ben: (hass.. burs neyip buna bağlıydı.napacagık şimdi diye hayıflanırken bir yandan da ilerisi için bi umut deyip hocayı yine de hmm mm diye tasdikledim) e tabi hocam zor olmuş yaa
hoca : amerika-almanya gardaşım hele de mühendislikte almanya 1 numara.. Ee nasıl gideceksin maddi manevi moraller yerinde mi?
ben:(dumur oldum tabi) memur cocuguyum hocam biliyosunuz, burs cıkmazsa yalan benim iş
hoca: o zaman saglam bi proje hazırla yarışmaya gir(falan filan)burda asistan ol sonra tubitak cart curt gidersin (e getirdi)

Ve tam dumur oldum.. Zira master dan sonra akademik hayata devam etmeyebilirim ve ben ancak elimde ortalama ve toefl ımla referanslarla bağlantılarla burs kovalayabilirim. öle ahım şahım bilgim, projem de yok.. Napsam netsem duyuru.. ocakta başvurmam lazım bi şekilde de gitmek istiyorum bana bi akıl ver

Senin hocan ezikse ve sosyal fobisi varsa niye alsınlar aralarına... Japonya tutucu olabilir... Ama türkiye de de tutucu olan yerler yok mu ? Nerede, kiminle ve nasıl takıldığına bağlı bence...

Hocanın lafına bakma... sonra çok üzülürsün.
  • janavarorion  (27.10.10 13:25:57)
üniversite ortamını bilemem ama 1 ay boyunca japonyada kalmış ve deli gibi dolaşmış biri olarak konuşayım. japonlar son derece yardımsever ! ne sorduysam hepsi bir şekilde yardım etmeye çalıştı. ancak şu var ki ingilizce bilmiyorlar. üniversiteye giden 3-4 tanıdığım oldu. sadece 1 tanesi çok az ingilizce biliyordu.

gerçekten yardımseverler ama biraz soğuk insanlar. yani eğer sen onlarla konuşmassan onlar senle hayatta konuşmaz. ilk adımı karşıdan beklerler. bir de şöyle bi anımı anlatayım. japonca bilmemekten ötürü artık buhran geçirdim bari english puba gideyim takılayım dedim. ben otururken yanıma 2 japon kız geldi. konuşmaya başladılar. laf olsun diye 3-4 tane turistik yer yazıp bunların hangisine gitmeliyim diye sordum anlamadılar ! ben onlara onlar bana bön bön bakıyorum. tek kelime ingilizce bilgileri yoktu. ama buna rağmen beni siktir etmeyip anlamaya çalıştılar. telefonla arkadaşını arayıp ne dedimi sordu falan. 2side üniversite mezunuymuş ama bilmiolardı işte. ama son derece yardımsever ve iyi insanlar. ingilizce öğrenmeye de hevesliler söyleyeyim :)
  • raskolnikov2  (27.10.10 14:58:26)
hocan cok afedersin angutun teki. zamane japonlarinda nerde gorulmus o tutuculuk vs? aksine yabanci insanlarla iletisim kurmayi seviyor adamlar bir seyler ogrenebilmek icin o kulturle ulkeyle vs alakali olarak. tanidigim en alemci adam da bir japon ogrenciydi bu arada onu belirteyim, belki de avrupa'ya geldigi icin sapitti adam bilemicem tabi de. sen basvur, salla hocani.

  • 2pac  (27.10.10 20:47:22)
Amerika mı Japonya mı derseniz, Amerika'da kendinizi bir süre sonra yerli gibi hissedersiniz, size de öyle davranılır. Japonya'da bulunmadım ama duyduklarımdan kendinizi her zaman yabancı hissedeceğinizi biliyorum. Tanıdığım Japonlar da genelde kendi kapalı grupları dışındakilerle hep mesafelidir.

  • sourlemonade  (27.10.10 21:45:25)