-dirlar -lardir -dir ekleri?

kadinlar "akillidirlar" vs "akillilardir" vs "akillidir", farki nedir? Hangisi dogrudur?

akıllıdırlar.

akıllıdır kadın için kullanılır.

kadın akıllıdır.
kadınlar akıllıdırlar.
  • charlesbukowskiineksi  (23.10.10 13:35:14)
kişi ekleri türkçe'de her zaman sona eklenir (en son dilbilgisi dersi aldığımda öyleydi en azından)
"akıllıdırlar" doğrudur

  • cisterna  (23.10.10 13:35:55 ~ 13:36:14)
tahmin yürütücem.

akıllıdırlar'da daha çok tahmin var, yani belgeye dayalı olmayan bir kişisel görüş. akıllılardır'da ise tecrübelerine dayanarak söylediğin izlenimi veren daha emin bir hava. akıllıdır ise zaten tekil-çoğul anlamında farklı.
  • ruhibirbanyo  (23.10.10 13:36:48)
konuşma dilinde her ikisi de kullanılıyor tabii
daha doğrusu galiba akıllılardır daha çok kullanılıyo
neden bilemiyorum
  • cisterna  (23.10.10 13:39:36)
akıllıyımdır - akıllıdırım
akıllısındır - akıllıdırsın
akıllıdır - akıllıdır (bu fark etmiyor zaten)
akıllıyızdır - akıllıdırız
akıllısınızdır - akıllıdırsınız
akıllılardır - akıllıdırlar

yukarıdakilere bakınca (3. tekil kişiyi saymazsak) ikisi de olan sadece 3. çoğul şahıs. belki de bu genellemeden dolayı "akıllılardır"ı daha çok kullanıyoruz. diğer şahıslar için ikinci örnekleri kullanmıyoruz zaten.
  • daysleeper  (23.10.10 13:46:26)
valla bana ikisi de hatalı gibi geldi.

Bence böyle bir cümle anlatım bozukluğuna girer gibi geliyor. Doğrusu;

"Kadınlar akıllıdır." olması gerekiyor bence
  • janavarorion  (23.10.10 13:49:09)
(git: 144055) benim de zamanında aklıma takılmıştı. ek eylem her zaman sonda bulunur. diğer türlüsü yanlış ama kullanılıyor gene de. belki de daha çok.
@janavarorion
kadınlar akıllıdır veya kadınlar akıllılardır. ikisi de doğru.
  • baldur  (23.10.10 14:41:09)
benimde aklıma şöyle birşey takıldı mesela.
konuşurken akıllıdırlar ile akıllılardır değişebiliyor, en azından kendimce öyle olduğu kanaatine vardım. cümle sırasındaki tonlama dalgasını da düşünürsek..

mesela :
ancak kadınlar bu konuda çok akıllılardır.
(erkekler değildir, sadece kadınlar bu işin üstesinden gelebilir anlamı)

ancak kadınlar bu konuda çok akıllıdırlar.
(erkekler bu konuda akıllı mıdır değil midir pek belli değil, ama kadınların bu konuda akıllı oldukları kesin)

hani illa bir fark olması gerekiyorsa bu şekil ayrıştırıyorum.
  • exexex  (23.10.10 15:18:46)
"Akıllılardır" olmalı. Bir de, özne -çoğul olsa dahi- eğer cansız varlık, hayvan ya da bitki ise yükleme çoğul eki gelmiyor. Yani, "kitaplar güzellerdir" yerine, "kitaplar güzeldir" olmalı. İnsan dışında yüklem her zaman tekil.

  • shangrilla  (23.10.10 15:30:07)
"akıllılardır" kim sorusuna cevap veriyor, "akıllılar" grubunu belirtiyor.

"akıllıdırlar" nasıl sorusuna cevap veriyor, bir grubun niteliğini belirtiyor.
  • nopen  (02.11.10 11:58:36)