Kazıklanıyor muyum? :)

Arkadaşlar ik defa lens aıyorum. 2 kutu torik lens siparişi verdim gözlükçüme. (1 kutu= 6 adet) 200 lirada anlaştık. Daha sonra lensim özel üretim olduğu için 400'e geleceğini söyledi. Ama 360 yaparım dedi. İki kutu özel üretim torik lens için 360 lira abartılı bir sayı mı merak ediyorum.

markasını numarasını tam olarak söylersen internette satılan sitelerden fiyat verilebilir. ama lens satıcıları adamı ayakta şey yapar genelde (anladın sen). lensmarketde 55e satılan lensi bana "100 ama sana 80 olur yea" diyerek çakmaya çalıştı biri mesela.

  • argent dawn  (19.10.10 20:09:13)
nesi özel üretimmiş lenslerinin? markası ne lenslerin bir sor bakalim? lenste özel üretim diye bir şeyi ilk kez duydum 10 seneden fazladır lens kullanıyorum.

aşağıdan fiyat karşılaştırması yapabilirsin, , Acuvue Toric 74 lira mesela kutusu, Zeiss 100 lira ki onlar gunluk oldugu icin o kadar pahali, senin gözlükçü seni kazıklamaya çalışıyor sanki. göz doktorundan bc, çap vs değerlerini aldıysan gözlükçüden almana bile gerek yok buradan alabilirsin, ben ilk seferde kendi göz doktorumdan aldım lensi, sonrasında hep internetten aldım aynı doktora muayene olmama rağmen.
www.lensal.com
  • allanz  (19.10.10 20:10:07)
bausch & lomb lensin 1 kutusunu (6 adet) 40 tl'ye aldım 3 gün önce. Torik değil ama fikir açısından söyledim.

  • sui  (19.10.10 20:11:55)
Neyle alakalı olduğuun tam bilmiyorum ama internette de gördüm "özel imalat" ibaresini. (kendi lensim için değil) Ya gözlükçü kazıklamasa bile internette daha ucuz olduğunu biliyorum, anlamlı bir fark var mı merak ediyorum. İlk defa aldığım için internete bulaşmayım dedim, yüzüme gözüme bulaştırabilirim.

  • yarmasimo  (19.10.10 20:15:41)
Benim gözlerimin numaraları farklı, torik ve özel üretim. Bu üçü de fiyatı şişiriyor; bunu biliyorum. Yoksa ben de 1 kutu torik lensi 100'e alacaktım.

  • yarmasimo  (19.10.10 20:17:36)
1 kutu FOCUS (6'lık) Normal 40-50 TL
1 kutu FOCUS (6'lık) Torik 80-90 TL

2 sini 120 liraya aldım.
  • janavarorion  (19.10.10 20:22:49 ~ 20:23:04)
oha demek istiyorum. ortaköy'de harbi optik'e gidin, iki paket acuvue torik istediğinizi ve numaralarınızı söyleyin. internette bulduğunuz en ucuz lensin üzerine yüzde yirmi indirim yapıyorlar, ödeyeceğiniz para da 150'yi imkanı yok aşmaz.

ekleme: diğer cevapları da okudum da, janavarorion'un 120 liraya aldığı kombinasyonun aynısını ben 108'e harbi optik'ten aldım.
  • i ve been mistreated  (19.10.10 20:24:56 ~ 20:26:05)
@yarmasimo: çoğumuzun gözlerinin numaraları farklı o sorun değil. hala özel üretimin ne olduğunu anlamış değilim, gözlerinin BC değerleri vs standartların dışında falan mı?? Arkadaşın dediği gibi başka optikçilerden de fiyat al bence, 360 lira çok fazla 2 kutu lens için 300 lira falan olsa hadi bir derece.

  • allanz  (19.10.10 20:40:35)
Ben taşradayım :) Özel üretim olduğunu yine vurgulamak istiyorum arkadaşlar. ne menem bir şey bilen yok mu? Avrupa'dan bekliyorum şu anda lensleri

  • yarmasimo  (19.10.10 20:41:34)
allanz numaralar farklı olunca iki kutu almak gerekiyor ya o yüzden fiyat 2'ye katlanıyor. 1 kutu alıp 3 ay kullanacağına, 2 kutuyu 6 ay kullanıyorsun.

  • yarmasimo  (19.10.10 20:44:53)
Arkadaşlar şimdi bir siteye baktım özel üretim lensler göz sorunlarına göre üretiliyormuş. Ben gece körüyüm, ondan olsa gerek

  • yarmasimo  (19.10.10 20:51:35 ~ 20:54:29)
yaw madem öyle bir durumun var kazıklanacaksın artık yapacak bir şey yok sorman bile hata:)) sonuçta gözlükçüler her zaman pahalıya satar bu bir gerçek onu demek istedi arkadaşlar. gece körlüğü için lens var mı bilmiyorum gerçi ama lensler gelince resimleri yollarsan anlarız özel mi yoksa internetten alınma mı :D

  • allanz  (19.10.10 21:18:08)
Gece körlüğü için lens olduğunu da hiç sanmıyorum ama. Tedavisi yok kesin olarak. Neyse gözükçüme sordum, cevap verme lütfunda bulunursa sizle paylaşırım.

  • yarmasimo  (19.10.10 21:24:26)
valla renk körlüğü için lens var fakat gece körlüğü için olanı hayatımda ilk defa duydum.

böyle bir şey varsa bütün dünya gece körlüğünden kurtulur.

renk körü lensi 600 tl civarı
  • janavarorion  (19.10.10 21:58:16)
İki gözde de 8.5 üstü miyop ve 3 üstü astigmatım var..
Bausch& Lomb Softlens 66 Toric kullanıyorum..
Lensler Türkiyede yok, Amerikadan geliyor..
6 aylık iki kutuyu 150 liraya aldım www.lensmarketi.com üzeriden..
Aman diyorum böyle bir kazık sakın yemeyin, 360 lira neymiş ayıp, günah resmen..
  • quaker  (19.10.10 22:26:06)
@quaker: ben de 200'e alacaktım 2 kutuyu. (240'tan indirmiştim, daha doğrusu kadın indirdi) artık her ne sebeptense özel üretim olması 400'e çekti fiyatı, 360 yaparız dedi. yani normal şartlarda 50 lira fazla ödeyecektim sizden.
gece körlüğünden olduğunu sanmıyorum evet, ama fiyatı 2 katına çıkmışsa elzem bir gerekçesi vardır özel olarak üretilmesinin herhalde. artık hangi karın ağrısı problemimdense.

  • yarmasimo  (19.10.10 22:37:14)
arkadaşlar reçetemin fotoğrafını göndereceğim. standart dışı bir değer varsa tanıyacak olan var mı? :)

  • yarmasimo  (19.10.10 22:43:46)
yolla sen reçeteyi.

400 liradan 3 kere alsan (1,5 sene) 1200 TL para yapar...

bu paraya gidip KARTAL GÖZÜ ameliyatı olursun.
  • janavarorion  (20.10.10 00:55:52 ~ 01:07:23)
sürekli kullandığım www.lensmarket.com isimli sitede de uygun fiyata lens bulunabilir. deneme lenslerini ücretsiz yolluyorlardı bir aralar..

  • kayip cocuk  (20.10.10 02:26:45)
Gözlükçüme sordum "neden özel üretim?" diye. "çapı yüzünden, 8,3 özel" diye cevap verdi. Sözü sizlere bırakıyorum :)

  • yarmasimo  (20.10.10 11:51:05)
Bu arada ben 6 ayda bir almayacağım. Dikkatli kullanımla süresi zaten uzayacak. Sorunum yazıları okuyamamak olduğu için de yazın almayacağım. Senede 1 kez yeter bana.

  • yarmasimo  (20.10.10 11:53:02)
İnternetten BC değerlerimi araştırdım 8,3'ler pahalı ve yıllık oluyor. En yaklaşık değer 8,5 (aylık)

  • yarmasimo  (20.10.10 12:37:47)
yıllık alma bence..aylık her zaman daha iyidir, özellikle de ilk kez lens takacaksan bakımı vs daha kolay aylık olunca. eğer takma çıkarmaya alışamazsan yıllık lensi heba etmiş olursun ama bir aylık lensi heba etsen bir problem olmaz mesela. sonuçta 6 aylık olacak bir kutuda.

BC değeri farkli olsa bile belirli lensler belli bir aralık için uygundur, mesela aşağıdaki lensle ilgili açıklamaları oku

"8.4 BC değeri hangi B.C değerlerini kapsar? -Acuvue Oasys özel yapısı sayesinde 8.3 ile 8.8 aralğındaki tüm B.C değerlerine uygundur."
www.lensal.com

Tabi astigmat lenslerde de böyle bir şey var mı bilmiyorum açıkcası, aynı lensin toric lensi de var ama..
  • allanz  (21.10.10 00:32:42)
teşekkürler. de madem o aralığı kapsıyor 8,3 niye bu kadar pahalı ve az üretiliyor. o zaman herkes 8,4 almaz mıydı? bir de ben toriklerde 8,5 aşağısını görmedim sanırım.
her neyse su asamada sipariş iptal edilemiyor, bu seferlik böyle olacak. sonra doktoruma soracağım kullanabiir miyim diye?
sağolun
  • yarmasimo  (21.10.10 17:17:34)