Geometri Sorusu

Mavi ile gösterilen 15 dereceyi nasıl bulmuş ??? Kırmızı ile yazılanlar soruda verilenler.

mavi 15 dereceyi bulduktan sonra x'i tan 15= x/3.46 diyerek bulabiliyoruz ama o 15 derece nereden gelmiş ??

img232.imageshack.us

soruda altta pembe olarak ekledigim sey, cumle ile soylenmis olabilir mi?

img43.imageshack.us
  • la traviata  (17.10.10 01:13:23)
2 cm nerenin uzunluğu?

  • köfte  (17.10.10 01:13:26)
sallamis sanki. kirmizilardan o cikmaz gibi.

  • tryit  (17.10.10 01:13:51)
@köfte

2, 0 noktasindan 90 derece isaretinin oldugu yere kadarki uzunluk.
  • la traviata  (17.10.10 01:16:44)
la traviata'nın eklediği çizgiler ile çözülebilir.
aksi takdirde çözülemez.

  • turkish tekila  (17.10.10 01:16:56)
Bu aslında faz ilerleten kompanzatör sorusu, soruda yukarıda verilenler dışında bir veri yok.

2cm orijin noktasından 2 yazan yere kadar olan uzunluk. orijini belirtmemişim ama 2 yazan yerin sağındaki kesişim yeri.
  • kimlanbu  (17.10.10 01:17:40)
veya, 2'nin iki solunda 4 yaziyor olsaydi da ayni sekilde cozulebilirdi.

  • la traviata  (17.10.10 01:18:55)
Ders notlarımı kaybettiğimden fotokopiciden başka birisinin ders notunu aldım ama yalan yanlış yazmış, geçen senelerde problemsiz çözmüştüm bu soruyu. Dediğiniz gibi eksik veri var sanırım. Çok teşekkürler.

  • kimlanbu  (17.10.10 01:20:28)
hatalı beyler. 5 kişi oturduk hatayı çözdük. sağdaki üçgenlerle solun bağlantısı yok, bağlayıcılığı yok hatta ortadaki hipotenüsü hiç çekmese de olurmuş. zaten 2 veya 2kök3ten birini vermese de değişen birşey yok. o 15leri tutup istediğin kadar sağa kaydırabilirsin, sorduğu açı değişir, sonuç da değişir. 15lerin kollarından birinin değdiği noktayı vermesi gerekirdi.

  • cro magnon  (17.10.10 01:32:12 ~ 01:34:48)
soru doğru :) @traviata nin dediği şekil bir şey ifade ediyor o olmasada çözülüyor kasın biraz :)

  • s@zan  (17.10.10 02:15:24)
nasıl çözdüğünü anlatır mısın? ben niye hatalı olduğunu ve verilen 15 derecelerin anlamsız olduğunu söyledim, açıortayı koruyarak 15 derecelerini ve kollarını istediğin gibi kaydırabilirsin.

i56.tinypic.com

sonuç olarak resimde verdiğim x ve y değerleri dolayısıyla sonuç değişken olur. ama soruda verilen hiçbir bilgiyle çelişmez. gördüğün ve kolların sabit olmasını gerektirecek başka bir bilgi mi var?
  • cro magnon  (17.10.10 10:49:36 ~ 10:59:12)
aynı şekli arka tarafa doğru uzatın yahu !!! bak ne açı ortaylar eş kenarlar çıkacak :))

  • s@zan  (17.10.10 11:21:21)
x'i sıfırlayıp, 15leri yapıştırdık. bildiğin eşkenar üçgen oldu. sağdaki bilinmeyen açı x+y oldu. 15lerin sol kolunun değdiği nokta 4 oldu. gene x'le bir ilgisi yok, çünkü 15leri yapıştırdığınızda açıortay kolunun aynı noktaya gelip gelmediğini bilmiyoruz. bilemeyiz de.

  • cro magnon  (17.10.10 11:37:46)
embesilim ekleyemedim :) ama bi doğruyu uzatın 60 dereceyi bulun sonra x olan yeri ikizkenar bi üçgen yapmak için bi doğru indirin x i değil 2x i aradığınızda bulunuyor

  • s@zan  (17.10.10 11:48:07)
üzgünüm ama anlayamadım hangi doğruyu uzatıyoruz :) sorudaki eksik veri basit bir şekilde kanıtlanabiliyor. şöyle ki: i53.tinypic.com

gördüğünüz gibi 15lerin kolları eksenle farklı bir yerinde(ekseni uzatmaya gerek duymadım sonuçta değecek) kesiştiğinde cevap değişiyor. ama verilerle çelişen bir durum oluşmuyor. x ve y açıları değişiyor ama o açıları tek bir değere indirgeyecek bir veri yok zaten. bunun neresine katılmıyorsunuz?

edit: tek bir değere indirgeyecek veri geldi :)
  • cro magnon  (17.10.10 11:54:06 ~ 13:10:48)
Soruda eksik veri varmış, yeni hali ile çözülüyor, ama ilk haliyle de çözen babayiğit varsa paylaşsın :)

img297.imageshack.us

pb doğrusu hem pc-pd hem de pa-po'nun açıortayı
  • kimlanbu  (17.10.10 12:45:48)