[ Anti-Virus ] Hepsi iyiyse hangisi kötü ?

16 milyon adet anti-virus programı var peki hangisi iyi? web sayfalarına bakarsak karşılaştırmalarda hepsi en iyisi olduğunu iddia ediyor. anti-virus programlarını ciddi anlamda inceleyip bir sıralamaya koyan şirket ya da web sayfası var mıdır?

herkesin gönlünde bir antivirus programı yatar.. bende f-secure yatar ama önemli olan bu değil objektif bişey lazım.

bence anti-virus programları zaman icin de işlevini yitirmektedir.bi şekilde bulamadikları virus oldugunu dusunmekteyim..

ben kullanılabilirse deep freeze i onermekteyim..
  • isott  (28.12.07 09:29:05)
tabiki kaspersky zonealarm ortaklığı. çok objektif olarak. :) Kaspersky'nin dünyanın en iyi antivirus firması olduğunu kabul etmeyene rastlamadım. zone alarm'da en iyi firewall ise bu ortaklık tamamdır.

  • thefirstfbli  (28.12.07 09:34:52)
virus bulletin 1998 yılından beri antivirüs yazılımlarını test ediyor. o tarihte nod32 ver 1.00,

kaspersky ise v3.0.119 imiş. son testlerde kaspersky 6.0.2.621, nod32 ise 2.70.32 sürümüyle katılmış.

bu testler farklı işletim sistemleri üzerinde sürekli olarak yapılmaktadır. wildlist denilen gerçek hayatta karşılaşabileceğiniz virüslerle yapılmaktadır. bu testlerin yapılmaya başladığı 1998 yılından beri kaspersky 15 kere bu testi geçememiş(40 denemede 15), nod32 ise 3 kere geçememiş (47 denemede 3. ayrıca eset'in ilk başarısızlığı nod32 ile değil, başka bir yazılımla olmuş)

haliyle, bir antivirüs yazılımının iyi olup olmadığını söylerken, neye göre değerlendirdiğinizi de söylemeniz en mantıklı yöntemdir. arabirim, özellikler, sistem kaynaklarını ne kadar harcadığı gibi kimi şeylere dikkat etmek gerekir. vb test sonuçları, mümkün olduğunca nesnel yaklaşabileceğiniz verilerdir. bunun dışında, sistem kaynakları kullanımı, kullanıcı arabirimi gibi dikkat edilmesi gereken şeylere de kullanıcı karar verebilir.

not: verileri tekrar gözden geçirdim, hataları düzelttim. ayrıca benimkullanmış olduğum antivirüs yazılımları içerisinde en beğendiğimi de belirtmemişim. benim tercihim son 4 yıldır nod32 dir.
  • hunter the dayworker  (28.12.07 11:28:27)
reviews.cnet.com

Bana göre de Kaspersky...
  • ermanen  (28.12.07 20:18:46)