baştan mı sondan mı?

beş katlı bir apartmanın herbir katında su sayaçlarındaki rakamları not etmeniz gerekse, önce en üst kata çıkıp sonra her katta not ederek mi inersiniz yoksa not ederek mi çıkarsınız en üst kata kadar?

valla "niye böyle bir şey yapalım"la "ne farkeder zaten akılda tutmayıp not düşüyosak" arasında kaldım.

5000 tane etken de var tabi bilmece değil de reel soruysa. :) çıkarken su akışının devam etmesi, merdivenlerin uzunluğu falan. ama birbirine en yakın zamanda ölçüm aldım demek için yukarıdan başlamak daha doğru gibin :P
  • hikaye mesture  (14.10.10 23:19:39)
üstten alta.

  • shell  (14.10.10 23:20:20)
asansör var mı?

  • theunforguven  (14.10.10 23:24:51)
Asansör yoksa ve kaydettikten sonra evinize girecekseniz: İş dönüşü en alttan başlayarak not ederek en üste çıkar, sonra eve inerdim. Ev en alt kattaysa önce en üste çıkar kaydede kaydede en aşağı inerdim.

Asansör varsa farketmez.
  • sourlemonade  (14.10.10 23:25:58)
alttan başlar hem notumu alırım hem de her katta biraz dinlenmiş olurum. öbür türlü 5 kat çık in fazla yorar. asansör varsa değişir o belirtilmediği için alttan diyorum.

  • gone with the sin  (14.10.10 23:30:11)
asansör yok, su vanası sadece metafor yürüsün diye, önemli olan tercihiniz.

  • serseri marti  (14.10.10 23:34:52)
not ederek çıkarım. böylece not etme sırasında mola vereceğim için daha az yorulurum, toplam süre değişmiyor nasıl olsa.

  • dekila olmeka  (14.10.10 23:41:46 ~ 23:42:00)
ben ilk önce yukarı doğru not ederek çıkardım, sonra kontrol ederek geri inerdim.

(bkz: başak burcu detected)
  • hollowlife  (14.10.10 23:43:53)
bu sorunun cevabı tek bişeye bağlı, o da iş bittikten sonra nerde olmak istediğimiz.

  • cruor  (14.10.10 23:44:12)
en iyi yol not ede ede üste çıkmak. atıyorum en üst kata çıkmak isterken elektrikler gidebilir. ne oldu? hiç birini not edemeden kaldınız ya da yine atıyorum en üst kata çıkmak isterken merdivenleri kullandığınız ve kalp atışlarınız hızlandı vs... hop kalp krizi. yine sıfır not var elinizde. ki daha asansörde mahsur kalmanızdan bahsetmedim.

halbuki öbür türlü olsa hem en azından bazılarını not etme şansınız olur hem de katları çıkarken daha çok insanla karşılaşma şansınız olur. ama tabii bunun da olumsuz bir yönü var. mesela asansör fantezisi kaçabilir.
  • darth maul  (14.10.10 23:58:14)
üstten alta yaparım. önce zor olanı, çıkmak ı öne alır, ine ine dolaşırım sayaçları.

  • deeperdown  (15.10.10 00:08:55)
not defterimi giriş katında bırakır katlara tek tek çıkıp geri inerim. sağlıklı yaşarım. duşumu alıp yatarım.

  • ernecati  (15.10.10 00:26:25)
kesinlikle yukaridan baslamali. psikolojik olarak alttan baslayip yukaridaki son sayaci okuyunca "ohoooo, isim bitti simdi bir de inmek var" olacakken; ustten baslarsaniz son sayacla birlikte isiniz de biter... bu da psikolojik yaklasim.

  • thunder thunder thunder thundercats  (15.10.10 01:44:28)
ya bu tam cosmopolitanlik bi soru olmus. direk kisi hakkinda fikir sahibi olabiliyorsunuz. minesota testlerine falan eklemeli bu soruyu...

  • thunder thunder thunder thundercats  (15.10.10 01:45:52)
giriş katını direk deftere yazarım, sonra defteri asansöre koyar, 3. kata gönderirim. merdivenle 3'e çıkarken 2. katı okurum, 3. katta buluştuğum deftere yazarım. defteri 2. kata gönderirim, 3. katı okur, merdivenden 4. kata çıkarım. asansörü çağırım, 3. katı deftere yazar, defteri 4. katta bırakır, asansörle 5. kata çıkarım. 5. katı okuyup merdivenlerle 4. kata iner, o katta bıraktığım deftere 5. katı yazarım. hazır o kattayken 4. katı da okur, yazarım. sonra defteri merdivenlerin tam ortasındaki boşluktan aşağı bırakırım, giriş katına düşer. asansörle 2. kata inerim, ordan giriş katına inerim. defteri alır, binayı terkederim.

  • celeron 300a  (15.10.10 02:00:15)
sabah erken kalkarim iki gibi. bi cay koyarim. kahvaltimi yaparim. menemen bisirttiririm. onu yerim. ekmek banarim. asansorun kapisini acarim. defteri koymadan kapatirim. sonra tekrar acarim. iceri girer, kapatmadan beklerim. saat 2 ile 5 arasi, sayaclari okurum.

  • thunder thunder thunder thundercats  (15.10.10 02:23:51)
bina 5 degil de 100 katli olsa hem cikarken hem de inerken dinlenmemiz gerekirdi.
cikarken 4 kati okur dinlenir bir kati ise atlarim, inerken atladigim 1/5'i okurken dinlenmis olurum. 4 - 1 veya 9 - 1 olabilir, iniste ne kadar yorulacagimiza bagli.

  • cench  (15.10.10 02:50:53)
100 katlı asansörsüz bina yapanın a.q.

  • winstoncash  (15.10.10 19:53:31)