ösys katsayi sorunu

merhaba

bu sene sınava girdim ve istanbulda psikolojiye yerleştim. fkata ben sözel öğrencisiyim. buraya kadar sorun yok ben bu sene yeniden sınava girmek istiyorum çok alakasız bir bölüm için kasmak derdindeyim mühendislik gibi bir fantezim var.

soruma gelince bu sene bir yere yerleştiğim için okuldan gelecek olan puanım kırılacak yarısı gelecek bunu biliyorum fakat bunun nasıl hesaplandığını çözemedim.

bu sene ki açıklanan sonuçlarda

ortaöğretim başari puani diye birşey var(ki hep vardı) bir de sözel ea ve sayısal var.

özet olarak:

1)ben bu sene sınava girerken okuldan alacağım puanı hesaplamak istiyorum, bunu nasıl yaparım neyle neyi çarpıp bölmem ya da toplayıp çıkartmam gerek?
2)alan dışı tercih yapacağım için 0.12 ile çarpılacak puan bu puan hangi puanlarla işlemden geçecek?
3) diyelim benim bu seneki aobp-say puanım 432.734 ben bu yıl yerleştiğim için bu puan 216.568(kusuratı salladım) mi olacak?

ya ne kadar karışık bir mevzu bu altı üstü bir sınav...

Puanın kesilecek. AOBP; alan içi tercihlerde 0.075, alan dışı tercihlerinde 0.06 ile çarpılacak.

  • gofs  (12.10.10 03:16:17)