Yurtdışına fatura kesmek, vergi ve sair sorular...

Şirkette yurtdışı ile iş yapan bir birim kurmak istiyoruz. Bu birim yurtdışında ticarete aracılık yapan bir iş görecek (alıcı da satıcı da yurtdışında). Bir taraftan ödeme alıp diğer tarafa kesinti ile iletecek. Sorularım şöyle:

1) Yurtdışında yaptığımız işten kazandığımız para tamamiyle TR'ye giriş yaparsa KDV'den muaf olduğuna dair bir şeyler duymuştum. Doğru mu?

2) Bir de yurtdışına yabancı dilde fatura kesip gönderebiliyoruz sanırım. Bu faturanın üzerinde neler yazması gerekir? Nelere dikkat etmek gerekir?

Şimdiden teşekkürler...

1) KDV'den muaf olmak için malın yurtdışında bir müşteriye teslimi, TC gümrüğünden geçip yurtdışına ulaşması, faturanın teslim alan firmaya düzenlenmesi gerekir. İhracatta KDV muafiyeti diye google'a sorun.

2) Proforma invoice kabul edeceklerdir herhalde, bu şekilde google'a sorun. Faturada olan bilgiler burada da olur, firmanın unvanı, adresi, sizin kaşeniz imzanız, tarih, tutar (birim cinsi -adet, kg. gibi-, birim fiyatı, kaç birim olduğu, toplam fiyatı ve birkaç kalem varsa toplamların toplamı), ayrıca ödeme ve teslimat koşulları yer alır.
  • uyuklayankedi  (12.10.10 01:14:03)