lineer cebir ( inversiyon )

6 9 4 1 5 11 2 permütasyonundaki inversiyon sayısını nasıl buluyoruz. baktım ama pek fazla birşey anlamadım. bu arada sonuç 12.

selam, bir permütasyondaki inversion sayısını bulurken sayıları ikili gruplar halinde ayırıyoruz. bunu yaparken de iki kuralımız var:

1. sayılardan biri diğerinden küçük olacak
2. küçük olan sayının permütasyondaki yeri büyük olan sayıdan sonra gelecek

biraz karışık gibi ama oldukça basit, bu soruya bakarsak:

permütasyondaki ilk sayı ile başlayalım, ki bu 6. 6'nın yanına gelebilecek olan sayı 6'dan küçük olmalı ve sırada ondan sonra gelmeli. baştan gidelim ve çiftleri oluşturalım:

- 6'dan sonra 9 geliyor. 9'u 6'nın yanına koyamayız çünkü 6'dan büyük.
- sonraki sayı 4. 4'ü 6'nın yanına koyabiliriz çünkü hem 6'dan küçük hem de sıralamada 6'dan sonra geliyor. böylece ilk sayı çiftimizi oluşturduk. (6,4)
- devam edelim, sonraki sayı 1. 1'i de aynı şekilde 6'nın yanına koyabiliriz. (6,1)
- sonraki sayı 5. aynı şekilde 5'i de koyalım (6,5)
- 11 geliyor sonra ama 11'i koyamayız çünkü 11 6'dan büyük
- sonra 2 geliyor, 2'yi koyabiliriz.

6 ile işimiz bittiğine göre, sıradaki sayıya geçelim ki bu 9 oluyor. şimdi aynı adımları 9 için tekrarlayalım:

- 9'dan sonra 4 geliyor, 4 9'dan küçük olduğu için yeni sayı çiftimiz (9,4) oldu. farkındaysanız 6 9'dan küçük olduğu halde bir çift oluşturamıyoruz çünkü sıralama olarak 9'dan önce
- devam edelim, 4'ten sonra 1 geldi, 1 9'dan küçük olduğu için yeni çiftimiz (9,1) oldu.
- bu şekilde devam edersek 9 ile oluşturabileceğimiz sonraki çiftler (9,5) ve (9,2)

aynı adımları 4, 1, 5, 11 ve 2 için tekrarlarsak şu çiftleri elde ederiz:

(4,1), (4,2), (5,2), (11,2)

daha önceden de elde ettiklerimiz ile birleştirsek elimizdeki çiftler şu şekilde olur:,

(6,4), (6,1), (6,5), (6,2), (9,4), (9,1), (9,5), (9,2), (4,1), (4,2), (5,2), (11,2)

bu çiftlerin sayısı da 12'dir. umarım yardımcı olabilmişimdir :)
  • mancinik  (11.10.10 09:49:10 ~ 09:50:36)