[ PC ] Güç kaynağı seçimi?

Merhabalar,

Uzunca bi süreden sonra laptop a vereceğim parayla masaüstü almaya karar verdim.

Şimdii: Kasa ve güç kaynağı alırken neye dikkat etmeliyim? yani 300, 350 ve 400 watt var.. bunlar neye bağlı? ekran kartı ve anakart alırken mi aynı özellikle olmasına dikkat etmeliyim yoksa tamamen bağımsız mı ?

ayrıca ekran kartı alırken sanırım anakart ile olan uyumu da önemli?

500 w dan assa alma psu yu.

  • bryan fury  (17.12.07 21:56:44)
anladım yani şöyle sorayım: 400 watt güç kaynağı aldım ve yanlış ekran kartı ya da anakart seçiminden bişeyi yakmam di mi :)

400 ya da 500 watt alacak olursam anakart destekler sanırım :)
  • enola gay  (17.12.07 22:04:23)
ekran kartı su guzel bisey,

www.thgtr.com
  • bryan fury  (17.12.07 22:13:38)
Kasa ve güç kaynağına ayrı ayrı para vermektense kaliteli bir kasa ile ikisini birden halletmeni tavsiye ederim. Kasa'nın genellikle asıl para eden kısmı zaten PSU'sudur. Çok çok profesyönel bir sistem kurmayacaksan coolermaster'ın kaliteli PSU'ları olan çok güzel kasaları var tavsiye ederim.

PSU'nun watt gücü elektrik vereceği donanıma bağlıdır. 350 Wattlık bir PSU standdartkarda bir donanımı kaldırır. Ama benim tavsiyem 550 Wattlık bir PSU'su olan kasa seçmendir. Bu kasa üzerinde taşıdığı PSU'dan da anlaşılacağı gibi kuvvetli bir donanıma yönelik olacaktır ve yüksekle muhtemel bol havalandırması/fan'ı olan ön paneli gelişmiş, yüksek bir kasa olacaktır. Aman küçük olsun yer kaplamasın diye düşünme, büyük kasa herzaman daha iyidir.

Ekran kartı alırken tabii ki anakartının ekran kartını desekleyip desteklemediği önemli. Anakartının modelini öğrenip ekran kartını alacağın satıcıya mutlaka destekleyip desteklemediğini sor. Eğer zorda kalırsan ya da kafanda soru işaretleri olursa bu konuda rahatlıkla danışabilirsin.
  • sijwocaq  (17.12.07 22:24:51)
psu genelde karpuz alinir gibi aliniyor. soyle bir tartiyorlar, hafif gelirse "bu gercek 450w degil" diyorlar. sen de psu alirken ya elinle soyle bir tart ya da "real xxx watt" yaziyor olmasina dikkat et. burada xxx'in ideali minimum 400'dur bence. felaket donanim takacaksan anakartina 500'e falan cik tabii. su siralar glacialpower gp-ps450ap kullaniyorum, memnunum.

  • boshi  (17.12.07 22:45:38)
Bu ağırlık muhabbettii geyik değildir. Gerçekten de kaliteli PSU'lar dandiklerine göre daha ağırdır. İçindeki fan'dan ve kablo kalınlıklarından kaynaklanır bu. Tabii ki en iyi PSU en ağır olan diye bir şey söz konusu değil ama hafif bir PSU'nun kaliteli olması ihtimali çok çok düşüktür.

Bu arada sözlükte PSU başlığının altında PSU üreten markalar ve kaliteleri hakkında bir liste var. Yardımcı olacaktır.
  • sijwocaq  (17.12.07 22:48:47)
aslinda psu, sisteme gore alinmali. o yuzden siz butcenizi ve beklentinizi yazsaniz(oyun, office kullanimi vs..) biz de ona gore bir sistem olustursak size?
eger sisteminizi biliyorsaniz psu'nuzun seciminde su siteye basvurun, harika bir alet; siz tek tek parcalari giriyorsunuz program sistemin cektigi gucu watt degerinden veriyor. orada soylenen degerin %10 fazlasi olan bir psu size hic bir problem cikartmadan yetecektir..
extreme.outervision.com
  • strategic  (17.12.07 23:00:02)
psu seçerken kesinlikle marka alın. nette filan aratınca çıkan markalar olmalı. yoksa gider 400 watt diye 200 wattlık şeyi kakalarlar.

bunun dışında ekran kartlarını sli filan yapacaksanız kutularında yazıyor sli yaparsan 450 watt(7600 gtnin kutusunda yazan bu) gibi değerleri var.
  • darknum  (18.12.07 13:01:12)