Uçak iniş kalkışında güneşliğin açılması neden isteniyor?

Neden?

+1

bu arada surada bu soru sorulmus ve degisik cevaplar verilmis. mesela iniste ve kalkista ucak fazla yakmasin camdan gelen isikla icersi isinsin demis birisi.

answers.yahoo.com
malaysia.answers.yahoo.com
  • fdegir  (22.09.10 14:06:32 ~ 14:09:10)
verilmiş en mantıklı cevap,uçak bir sorunla karşılaşırken dışarıyı görünce daha çabuk olayın farkına varıp hareket edebilmeniz,çabucak oksijen maskesini alıp takmak,can yeleğine sarılmak vs gibi.

  • lord randal  (22.09.10 14:13:44)
sacma da olsa inerken ya da kalkarken cevrede ne olup bittigini gorup, herhangi bir sorun aninda tedbirli olmanizi saglamak icin oldugunu dusunurum sahsen.. yani acil cikis onunde oturanlarin en azindan kapiyi acma durumlari olursa diye her zaman dis sartlari biliyor olmasi gerekiyor.. kaynak: götüm

bir bilene sormak lazim tabi..
  • buzzlightyear  (22.09.10 14:14:52)
www.gutefrage.net

surda yazilanlara göre (almanca) bir tür güvenlik önlemiymis. olasi bir kazada ucagin icindeki aydinlatma bozulursa iceriye isik girmesi icinmis.

yanniz her havayolu sirketi istemiyor bunu, ben simdiye kadar sirf sun express'de karsilastim bu istekle.
  • mamu  (22.09.10 14:17:41)
ısı olayı çok sıkış geldi,
dışarıyı görebilmek de opsiyonel olduğu için çok mantıklı gelmedi. yani benim güneşliğim açıktır da abkmıyorumdur, bakmak istesem zaten açarımdır, niye zorla açtırıyorsundur.
sun express ve pegasus ve anadolu jet ve turk havayollarında karşılaştım bu uyarıyla. (daha eskilerden pek emin değilim ama son 10-15 anadolu jet seferimin hepsinde bu uyarı vardı zira kayıttan veriyorlar :) )

tabii şu ana kadar en mantıklısı içeri-dışarı görülebilmesi ama ne bileyim işte ...

ramizdede kusura bakma ama "bi çay koy" demek istiyorum sana. adam üşenmemiş duyuruda cevaplaya basmış, ne yazmış. hey yumurtaya can veren yarrabbim
  • harmonikhakaret  (22.09.10 14:36:25)
hotmail diye de bir şey var.

senelerdir uçaklara binerim, erli yabancı her türlü firma daha hiç rastlamadım. bu arada hiç pegasus ya da sun expresle falan uçmadım ama thy de de karşılaşmadım böyle bir olayla.
  • cedric tweedledee  (22.09.10 14:47:56 ~ 14:50:05)
thy'nin iç hat uçuşlarında hep açtıran anonslar denk geldi bana da.

  • pyro clustic flow  (22.09.10 15:08:23 ~ 15:08:48)
youtube diye de bişey var.

thy'de ben de o anonsları duydum. "farkındalık" olayı bence de en mantıklısı.
  • celeron 300a  (22.09.10 15:19:29)
etrafta neler oluyor diye bakıp aniden karar vermek en mantıklı cvp.

  • raki masasinin degismez adami  (22.09.10 15:28:31)
thy'de sayısız kez karşılaştım, göz alışması içindir.

  • desdinova  (22.09.10 15:34:19)
dışarıyı izleyin bu görsel şöleni kaçırmayın diye.

  • artikbenimdebirvolvomvar  (22.09.10 15:51:45)
bir sun express hostesinden az önce msn yoluyla gelen cevaptır:

ucak inis kalkis esnasinda ozellikle inislerde ;iste motordan ates cikabilir; disarda abnormal bi durum olabilir. bizler arkada bagliyiz sonucta. kanatlarda motorda ne oluyo minnacik camlardan goremiyoruz. bunu yolcu gorup farketsin diye...

ya da kalkis yapamadik, attention crew on station komutu geldi kokpitten. iste bizler dis gozlem yapmaktayiz. yine bizim pencereler yeterli kalmiyo ;kabine ilerleyip dis duruma bakman gerek falan gibi bi suru senaryo durumu var bunlar icin. ama oyle bi durumda panik halindeki yolcudan bunu isteyemezsin falan, onceden actiriyoruz iste...
  • natura horror vacui  (22.09.10 15:58:29)
olası bir kazada hem içeridekiler dışarıyı, hem de dışarıdakiler içeriyi görebilsin diye.

  • 386 dx  (22.09.10 16:58:58)