kahvenin zararları

kahve ne kadar ve nelere zararlıdır? işte 1-2 bardak nescafe evde de bi fincan filtre kahve içen insanım her gün. bazen bokunu çıkarıyorum tazesini güzel kokanını buldum mu. bi yandan da sağlıklı yaşamaya beslenmeye çalışmak istiyorum ve kahveyi azaltsam ya da bıraksam mı acaba diyorum. kalıcı ne zararları vardır kahvenin? günlük tansiyon sinir uykusuzluk falan herhangi bir zararını etkisini görmüyorum.

eğer içki içtikten sonra ayılmak için kahve içersen zararı vardır mesela. iyi gelmeyeceği gibi adamı gerginleştirir. ayrıca su kaybına neden olur.

  • cisimi yapiyom popom kuru kaliyo  (17.09.10 21:24:27)
@cisimi yapiyom popom kuru kaliyo, içki içmiyorum.

@want2die, sinir sistemine mideye böbreğe zart zurta zarar veriyor lafızları geçiyor hep. ben de içiyorum hep birşey olmadı henüz belirttiğim gibi ama ben ölmek istemiyorum. :)
  • geldiler  (17.09.10 21:39:58)
bünyeyle alakalı diyorum. ne desek gerçekçi olmaz; ama zaten çok içmiyosun bişe olmaz diyorum ben de :)

  • freefroglet  (17.09.10 21:40:53)
Ben hic icmiyorum misal. Saglikli besleniyorum, spor var cocuklugumdan beri. Alkol yok sigara yok. Ama 5 kez barsak ameliyati gecirdim nedensiz. Keyif aldigin surece problem yok.

  • fenerliyim ama feneri delgado  (17.09.10 21:48:01)
30 yaşındayım, çok uzundur günde 4-5 bardak kahve ortalamayla oynuyorum. şu ana dek hiçbir sıkıntısını görmedim (2-3 saat içmeyince canımı çektirmesi dışında).

  • kimi raikkonen  (17.09.10 21:51:34)
günde 3-4 fincan (ve artıyor(gmail şekili)) az mı yahu? dediğim gibi bazen daha da abartıyorum. yeni tatlar arıyorum brezilya kahvesi, macihato(artık nasıl yazılıyorsa) bilmemne dünya kahveleri bu sayı 5-6ya çıkabiliyor.

  • geldiler  (17.09.10 22:06:55)
Duymak istedigin tavsiyeler cikmadi resmen. Meger herkes kahve tiryakisiymis:)

sen en iyisi bi gugilla.
  • fenerliyim ama feneri delgado  (17.09.10 22:21:06)
bence dikkat edin biraz , arkadaşlar bir şey olmadığını söylemiş ama kahve bağımlısı bir arkadaşım vardı , kahve içmeyince elleri falan titriyodu zıngır zıngır . belki pskolojik belki kahveden ötürü bilemiycem ama size tavsiyem bağımlılık seviyesine getirmeyin . ^ ^ canım kahve çekti valla gidip yapam kendime ^ ^

  • busuta  (17.09.10 22:23:57)
bende çok seven bırısı olarak bıldıım bazı zararlarını yazıyım;
dışlerı sarartır, su kaybını arttırır gıbı basıt şeylerın yanında alzheımer rıskını artttırmak gıbı uzun vadede etkılerı de mevcut ama "sıgara öldürür!" gıbı bışey yok tabı. bır türk aforızması olarak "herşeyın fazlası zarar" dıyorum :)

  • squatterbloat  (17.09.10 22:49:21)
www.google.com.tr

gugıl tersini söylüyor
  • geldiler  (18.09.10 03:04:22)
evet. ben cok yasamam zaten.

  • fenerliyim ama feneri delgado  (18.09.10 17:52:09)
mr uzmanı bir arkadaşımın söylediğine göre:

böbrekten süzülme süreleri:
türk kahvesi: 24 saat
filte kahve: yaklaşık türk kahvesi gibi
"instant" kahve (markadan bağımsız): 32 gün
  • cedilla  (18.09.10 19:41:25)
en.wikipedia.org

ben bı ara burdan okumuştum yarar-zararlarını (neremle okuduysam :D )

kontrol etmedım yazıyı ama alzheımer la ılgılı bölümü aklımda yanlış kalmış sanırım özür dılıyorum.
  • squatterbloat  (18.09.10 21:49:23)
evet buldum orayı.

"A longitudinal study in 2009 showed that those who consumed a moderate amount of coffee or tea (3–5 cups per day) at midlife were less likely to develop dementia and Alzheimer's disease in late-life compared with those who drank little coffee or avoided it altogether."

resmen gtümle okumuşum oturup baştan okyım en ıyısı. hey allaam :)
  • squatterbloat  (18.09.10 21:55:32)
  • hilhan  (16.12.11 21:26:40)